Zvolit na zahradu altán nebo pergolu?

30.8.2017 | autor: Redakce PŽ

Možnost odpočinku během léta na zahradě je velmi příjemná. Naše soukromá zóna klidu, místo relaxace, možnost scházet se s rodinou a pozvat si i své přátele, je velmi příjemným bonusem k bydlení. Pobyt na čerstvém vzduchu si můžeme v průběhu teplé sezóny prodloužit od brzkého jara až do pozdních dnů podzimu je velmi příjemný, a proto si vytváříme na zahradách různé malé stavby, jako je zahradní altán nebo dřevěná pergola, zastřešená terasa nebo přístavek sloužící jako garáž.

Jak si vybrat

Než se pustíme do menší zahradní stavby, musíme zvážit několik podstatných kritérií. Jde o vhodný výběr stanoviště, potřebnou velikost stavby, zda to bude stavba na míru nebo stavebnicový systém, popřípadě stavba svépomocí. Vše je třeba rozhodnout ještě před započetím stavby. Pokud to má být třeba pergola, je nutné si rozmyslet, zda bude volně stojící nebo raději pergola ke zdi. Jakmile si vyberete, altán nebo pergola jsou typy zahradních staveb, které jsou v zahradách velmi oblíbené a praktické. Aby plnily dobře svou funkci, je třeba znát jejich velikost i funkci. Zda slouží jen pro vás, nebo pro celou rodinu či okruh přátel, který se tam musí vejít. Prostor může pojmout zahradní nábytek i gril, vhodné je aspoň mít 6 míst k sezení a k tomu i větší zahradní stůl. V kompletně zařízeném altánu nebo pod pergolou je třeba se cítit uvolněně, nikoliv stísněně.

Zahradní altán

V případě zvolení altánu se jedná o zastřešenou a vždy samostatně stojící stavbu vyžadující více prostoru. Dost často je vybavena plnými boky, ale dobrým výhledem a je ukotvena k zemi patkami anebo zemními kotvami. Jeho základnu tvoří obvykle obdélník nebo čtverec, výjimečně to může být i osmihran. Na zahradě vtvoří pěkný estetický prvek a patří k nápadnějším stavbám. Než se rozhodnete, kam jej umístíte, snažte se najít místo s příjemným výhledem na rozkvetlou zahradu či zahradní jezírko. Altán může mít i clonu. Trámy lze nechat obrůst popínavými. Samozřejmě také altán je příjemným místem pro setkání s rodinou, přáteli či grilování. Zahradní přístřešky lze využít i pro skladování zahradní techniky a zahradního nářadí, ale na ty už je lepší zvolit sklep, kůlnu či zahradní domek na nářadí.

Zahradní pergola

Pergola bývá spíše lehčí forma stavby, jejímž hlavním účelem je zejména zastínění nebo optický předěl části vaší zahrady. Většinou nemá plné stěny a je hodně vzdušná. Skvěle plní stínící funkci před okolím. Často je doplněna mřížovím nebo trelážemi a pnoucími rostlinami. Pro příklad výsadby lze uvést vistárii, pnoucí růže, břečťan, plamének, hrachor, trubač, akébii, zimolez či opletku čínskou. Pergoly také často navazují na fasády domů a současně s terasou slouží jako skvělé rozšíření obytných prostor domů. Pokud je pergola vybavena přední pevnou stěnou, pergola vám zajistí dostatek soukromí pro posezení. Pergoly jsou zcela ideální do menších zahrad či k řadovým domkům, kde není tolik prostoru pro stavbu altánu.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.