Bydlení pro alergiky

25.3.2009 | autor:

Bydlení pro alergikyAť chceme nebo ne, alergie se staly běžnou součástí našeho života. O to horší je skutečnost, že se jim nevyhneme ani doma, a co víc, právě domácí prostředí se na jejich rozšiřování významně podílí. Mezi jedny z nejrozšířenějších totiž patří alergie na prach a roztoče.

Mohou za to roztoči

Roztoči jsou okem neviditelní členovci, kteří se vyskytují v každém interiéru. Nejlépe se jim daří v lůžkách, závěsech a kobercích. Živí se odpadem našeho těla, zejména pak odumřelými částmi kůže. Naše postel je ideálním místem pro jejich šíření nejen proto, že zde mají hojně potravy, ale také dostatečnou vlhkost a minimum slunečního světla. Problémem nejsou roztoči sami o sobě, ale zejména jejich výkaly.

Co dělat proti roztočům

Co tedy udělat, abyste se jich zbavili? Především se smiřte s tím, že se vám pravděpodobně nepodaří nikdy roztoče odstranit, ale pouze snížit jejich množství. Začněte u postele. Pokrývky z peří raději nahraďte dutým vláknem a povlečení perte na více než 60°C. Postel nechte po spánku pořádně vyvěrat a pokud je to jen trochu možné, tak ji nezastýlejte vůbec. Pro opravdu silné alergiky seženete speciální textile přímo určené pro omezování roztočových alergenů. Roztočům se také velmi dobře daří v prašném prostředí, takže je vhodné odstranit všemožné lapače prachu, jako jsou tapiserie, závěsy, čalouněný nábytek a další špatně čistitelné materiály.

Dalším nepříjemným zdrojem alergenů jsou zvířata. Zde bohužel neexistuje jiná rada, než se jich zbavit. Obvykle nestačí, abychom jim zabránili vstup k postiženým alergií, protože jejich alergeny se šíří vzduchem a zůstávají v něm i dlouho poté, co zvíře odejde. Nemoci nezpůsobují pouze alergeny ze srsti, ale také z moči nebo jejich příbytku, který je živnou půdou pro již zmíněné roztoče.

Alergie se často nazývají civilizační chorobou moderní doby. Tomu se přizpůsobil i trh, kde najdeme řadu speciálních výrobků určených pro odstraňovaní nejrůznějších druhů alergenů z našeho domova.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.