Křeslo Barcelona a funkcionalismus jako inspirace

13.2.2009 | autor:

Křeslo Barcelona a funkcionalismus jako inspiraceŘíká se, že stačí vymyslet jednu dobrou židli za život a máte nadosmrti postaráno. Toto dokázal mimo jiné i Ludwig Mies van der Rohe. Na konci dvacátých let představil na výstavě v Barceloně křeslo, které se prodává dodnes. Název „Křeslo Barcelona“ jistě každý z nás už někdy slyšel. V poslední době se hodně diskutuje o opravě slavné vily Tugendhat v Brně, kde toto křeslo tvoří součást funkcionalistického vybavení.

Design i masová produkce

Křeslo Barcelona se řadí mezi nejstylovější kusy nábytku celé interiérové historie. Ačkoliv je staré skoro osmdesát let, stále dokáže oživit a stylově doplnit každý pokoj. Svým nenápadným, ale přesto dokonalým designem doladí váš interiér. Zvláště v místnosti pojaté v minimalistickém stylu najde svoje místo jako nejvýraznější ozdobný prvek. Spojení klasického s moderním či designérských kousků s masovou produkcí již není žádné tabu a mnohdy utvoří překvapivě zajímavý a originální celek.

Inspirace z Říma

Ladných tvarů je dosaženo jednoduchou konstrukcí rámu z hladkých pochromovaných trubek. Křeslo čalouněné kůží je geometricky děleno pomocí kožených knoflíků. Prameny uvádějí jako zdroj inspirace římské křeslo nazývané „sella curulis“, které poukazovalo na vysokou politickou moc. V době vzniku „Barcelony“ se objevovaly nové technologie, které měnily pohled na způsob života. A právě pan Mies van der Rohe působil v jedné z nových škol zvané Bauhaus.

Navštivte ilu Tugendhat

Zaujalo-li vás toto křeslo, jistě budete nadšeni i jinými funkcionalistickými nápady. V naší zemi má tento směr několik velmi zajímavých objektů. Již zmíněná vila Tugendhat je dokonce zapsaná v seznamu UNESCO. Hledáte-li inspiraci pro váš nový byt nebo dům, doporučujeme ji navštívit. Při vlastním navrhování vám jistě pomůže, když pochopíte základní principy a prostorové vztahy, které činí tento architektonický skvost tak krásným a cenným.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.