Od kolébky k postýlce

7.8.2009 | autor:

Od kolébky k postýlceČekáte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, kam ho uložíte? Jak známo, miminka v několika prvních měsících tráví nejvíce času v postýlce. Mohlo by se zdát, že zde potřebují tak málo prostoru, že není třeba se nábytkem pro dítě nijak zvlášť zabývat. Opak je ale pravdou. Jakou postýlku tedy vybrat a na co si dát pozor?

Trochu historie

Nejstarším typem postele pro děti je kolébka. Lidé ji od nepaměti využívali k ukonejšení a uspání miminek. Kolébka plnila významnou úlohu a byla dokonce součástí výbavy nevěsty. Zejména z tohoto důvodu jí byla věnována veliká pozornost, takže jejich dekorativnost obdivujeme dodnes. Nejstarším typem byla závěsná kolébka tvořená plachtou a provazy. Věšela se na větev stromu, na trám nebo na tyč. Později se používal proutěný koš nebo dřevěný truhlík. V pohádkách často vídáme kolébku na kolébadlech. V nich bylo nutno přepásat dítě povijanem, aby nevypadlo. Dnešní kolébky na sloupkových nohách ukončených kolébadlem se používají od devatenáctého století.

Na co si dát pozor

Zmíněné kolébky z našich domácností prakticky vymizely, i když se pořád najdou lidé, kteří na ně nedají dopustit. Mnohem častěji se používají praktičtější postýlky. Jsou méně náročné na prostor a hlavně bezpečnější. Konstrukci postýlky v žádném případě nepodceňujte. Stačí, aby výrobce nedodržel některý základní předpis daný normou, a katastrofa je na světě. Správná postýlka musí být dostatečně pevná, odolná proti převrácení, rozviklání a všechny části musí mít zaoblené. Veškeré kování a otvory je nutné chránit krytkami. Samostatnou kapitolou je použití laků a barev. Vyžaduje se naprostá zdravotní nezávadnost a odolnost vůči slinám nebo potu. To se týká i ostatních částí postýlky.

Dítě potřebuje mít výhled do místnosti, proto není vhodné pořizovat postýlku s plnými čely. Přebalovací pult nebo skříňka jsou sice praktickými doplňky, avšak omezují pohyb celé postýlky. Stejnou pozornost bychom měli věnovat výběru matrace. Nezapomínejme také na polštářek a lehkou deku. Nejvhodnější je použití přírodních materiálů.

Nábytek a interiér našich bytů stále více způsobuje různé nemoci a jiné zdravotní potíže. Už z tohoto důvodu je důležité, pořizovat dětem už od malička kvalitní vybavení, které se snaží tyto problémy eliminovat.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.