Ceny nemovitostí

24.8.2009 | autor:

Ceny nemovitostíVývoj na realitním trhu se stále těší velkému zájmu. Zatímco v posledních letech jsme zaznamenávali prakticky jenom růst cen nemovitostí, po celosvětové hospodářské krizi dochází ke změnám. Nejčastěji se mluví o snižování cen, což vede k přemýšlení, zda si nemovitost pořídit teď nebo ještě chvíli počkat. Situace na trhu ovšem tak jednoznačná není. Jakým směrem se bude ubírat a co můžeme do budoucna očekávat?

Horší lokalita = snížení cen

V zásadě se dá říci, že ceny nemovitostí neporostou. Dá se očekávat mírný pokles nebo stagnace. Snížení cen se týká hlavně starších panelákových bytů nebo domů a bytů v neatraktivních lokalitách. Pokud tedy v okolí nemovitosti chybí zeleň, dostatek parkovacích míst, základních služeb nebo je horší dostupnost do práce, mohou ceny klesnout až o celou jednu pětinu. Stále častěji vyhledávané rodinné domy tak prudký pokles rozhodně nečeká. Nelze spoléhat ani na snížení cen nemovitostí, které se nacházejí v atraktivních lokalitách, jsou kvalitně vybaveny a zkrátka nabízejí vyšší komfort bydlení. U developerských projektů dochází spíše ke stagnaci, ale lze počítat se slevami a bonusy.

Podnájem je v kurzu

Současný vývoj cen na trhu s nemovitostmi vedl ke snížení poptávky po jejich nákupu, naopak se zvýšily žádosti o podnájmy. Zareagovaly také banky, které omezily poskytování hypotéčních úvěrů. Za kladnou stránku současné situace lze považovat to, že pravděpodobně dojde ke stabilizaci cen u kvalitních projektů a určení správné ceny u těch méně kvalitních. Vymizí tak prodej nadhodnocených realit, jejichž cena se dostane do normálu. Vývoj zřejmě ještě posílí rozdíly cen nemovitostí v jednotlivých oblastech. Prognózy uvádějí, že k výraznějším pohybům na realitním trhu během dalších pěti let nedojde.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.