Financování bydlení

21.12.2008 | autor:

Financování bydlení

Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Tuto potřebu naplňujeme tím, že si vytváříme domov. Koupě bytu nebo domu ovšem není lehká záležitost a málokdo na to stačí s vlastními finančními prostředky. Řešením tohoto ekonomického problému jsou různé úvěry či spoření. Největším trendem v tomto směru jsou v současnosti hypotéční úvěry. Finanční trh nabízí rozmanité množství hypotečních produktů a vyznat se v nich není pro laika úplně jednoduché. Pojďme si tedy přiblížit alespoň některé základní pojmy.

Hypotékou se zabývá Zákon o dluhopisech č. 190/2004 Sb. Z definice hypotéky vyplívá, že se jedná o úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti, a to i rozestavěné. Hypotečním úvěrem se stává v den vzniku právních účinků zástavního práva. Zároveň se zastavená nemovitost musí nacházet na území ČR, členského státu EU nebo na území jiného státu, který tvoří Evropský hospodářský prostor. To ovšem neznamená, že vám banka v každém případě přijme jako zástavu nemovitost na jiném území než v ČR. Hypotéka se splácí měsíčně, výše splátky pak závisí na výši úrokové sazby, době splatnosti a výši nesplacené částky úvěru.

Banky za poslední rok provedly několik změn v nabídce hypotéčních produktů. Některé například zajišťují zřízení úvěru zdarma, slevy na úvěry nebo jiné snížení poplatků. U jiných se dočkáte možnosti sestavit si hypotéku na míru podle vlastních potřeb a přání. Podle odborníků se v současné době očekává stagnace cen nemovitostí. S finanční krizí může dokonce přijít jejich mírné snížení. Co se týče úrokových sazeb, tak ačkoliv Česká národní banka nedávno snížila základní repo sazbu, jednotlivé banky snížení sazeb prozatím neplánují.

Pokud vám hypotéka nevyhovuje, existují další možnosti, jak získat kapitál na pořízení domu či bytu. Známým řešením je úvěr ze stavebního spoření. Řádný úvěr z tohoto spoření je ovšem možno získat až po určité době, kdy naspoříme určený podíl z celkové cílové částky spoření. Nevýhodou je také to, že ho můžeme použít výhradně pro bytovou potřebu. Výhodou je nabídka státní podpory. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy je dobré obrátit se na zkušeného specialistu.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.