Jak prodat nemovitost
V dnešní době začíná být vzácností, když vlastníme byt nebo dům. Zejména ve městech je pronájem často jedinou možností, kterou nám naše finanční situace umožní. Máte-li však to štěstí, že jste majitelem nemovitosti, určitě víte, že se o ni musíte náležitě starat. To je ale časově i ekonomicky náročné a jediným řešením bývá prodej.
Prodej nemovitosti je nezbytně spojen se spoustou formalit. Každá chyba může mít nepříjemné následky, se kterými si poradí jen zkušený právník.
Smlouvu nepodceňte
Základem každého prodeje je bezesporu dobrá smlouva. Při sepisování se ujistěte, že jsou práva a povinnosti obou zúčastněných stran jasně definovány. Tím předejdete pozdějším reklamacím. Smlouva by měla zabezpečovat požadavky obou stran, jak kupujícího tak prodávajícího. Zde také vyřešíte způsob a čas předání peněz. Nejlepší je zaplatit ve chvíli, kdy dojde k zapsání do katastru nemovitosti a naopak. Při převodu nemovitosti jsou nutné formality dané katastrálním úřadem. Připravte si znalecký posudek nemovitosti, kopie kupní smlouvy, kolaudační rozhodnutí a další.
S hypotékou to jde obtížněji
Jiným případem je prodej nemovitosti zatížené hypotékou. Zde do transakce vstupuje třetí subjekt, kterým je banka. Současně se samotným hmotným majetkem zde prodáváme i hypotéku. Potřebujeme souhlas banky a kupující zároveň musí respektovat smlouvu, která byla sjednána při zařizování hypotéky. Protože tento způsob prodeje nemovitostí u nás stále není tolik běžný, snaží se banky usnadňovat zákazníkům jednotlivé kroky například tím, že nabízejí klientům výhodnější úvěr na pořízení lepšího domu.
Problémy spojené s pohybem velkých částek a hodnotného majetku se mohou nakupit, pokud nedáme na rady odborníka. Ten má příslušné vzdělání a znalosti, díky kterým se vyhneme různým nepříjemnostem. Právník či advokát je v tomto případě investice, které nebude nikdy litovat.
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.