Nájem nebo vlastní byt?
Bydlení je jednou z hlavních lidských potřeb. Málokdo se spokojí s krabicí pod mostem, takže nezbývá, než hledat byt. Zatímco v dobách komunistického režimu měl každý nárok na vlastní bydlení, dnešní mládež má situaci značně ztíženou. Proto nejeden mladý člověk tak často stojí před otázkou – nájem nebo vlastní byt?
Jak vlastní byt, tak podnájem řeší situaci, kdy se mladí chtějí osamostatnit a žít bez vlivu rodičů. Obvykle se uvádí, že nic není lepšího než mít vlastní byt. Tohoto bohužel každý jen tak nedosáhne, takže se výhodnější variantou stává nájem. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody obou možností?
Svoje nebo "půjčené"?
Hlavní výhodou vlastního bydlení je, že po splacení úvěrů vám zůstane majetek určité ceny. Dá se předpokládat, že hodnota tohoto majetku poroste. Na druhou stranu je to pro vás dlouhodobý závazek a měsíční splátky mohou dosáhnout výšky samotného nájmu. Také není jisté, zda vám nakonec byt zůstane, protože může být zabaven exekutorem, což se u nájmu stát nemůže. Bezesporu největší výhodou nájmu je, že se můžete teoreticky ze dne na den přestěhovat jinam a nejste téměř ničím vázáni. Právě z tohoto důvodu, tuto možnost využívají ti, kteří ještě nemají stálé zaměstnání nebo touží odcestovat do ciziny. U nájmů ale na rozdíl od hypotéčních splátek musíte počítat s nárůstem výše ceny.
Záleží na budoucnosti
Dalšími faktory, které významně ovlivňují rozhodování, jsou lokalita a věk. Zatímco úrokové sazby jsou stejné pro celou republiku, ceny nemovitostí a výše nájmu se výrazně liší právě podle lokality. Například pořídit nemovitost v Praze je pro někoho prakticky nemožné a nájem je pro něj jedinou možností.
Co se věku týče, je bezesporu lepší mít na stáří splacený vlastní byt. Placení nájmu v době, kdy jsme odkázáni pouze na důchod, může být nepřekonatelnou zátěží. Před definitivním rozhodnutím tedy také zvažte, jak chcete žít v budoucnosti.
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.