Ohlášení nebo stavební povolení?

29.6.2009 | autor:

Ohlášení nebo stavební povolení?Plánujete rekonstrukci domu nebo si chcete postavit úplně nové sídlo? Máte vysněnou představu o tom, jak bude vše vypadat? Těšíte se do nového a říkáte si, už aby to bylo? To všechno je možná základ, ale první, co vás na cestě zastaví, bude stavební zákon. Většinu staveb nebo rekonstrukcí je totiž nutno ohlásit stavebnímu úřadu. V ostatních případech musíte požádat přímo o stavební povolení. Často ale váháme, která z těchto variant se týká nás.

Nejdříve se podíváme na případy, kdy stavba nebo rekonstrukce nevyžadují ohlášení nebo stavební povolení. Asi vás hned napadne, že se bude jednat o úpravy interiéru – tedy nová omítka či výměna obkladů nebo radiátorů. Se stavebním úřadem dále nemusíte projednávat instalaci vody a kanalizace nebo opravy oken. To vše platí v případě, že nebudete nijak zásadně stavebně měnit samotnou pevnou stavbu.

Povinnost ohlášení stavby stavebnímu úřadu vzniká u stavby domu s plochou do 150 m2, jedním podlažím do hloubky tří metrů a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Dále u prací, které by mohly ovlivnit stabilitu domu, jeho bezpečnost nebo venkovní vzhled. Také se nemusí nahlašovat drobné stavby, jako jsou sklepy, studny, kůlny nebo sauna. Musí ovšem splnit podmínku, že jejich plocha nepřesáhne 16 m2 a nepůjdou do hloubky větší než tři metry. Ohlášení probíhá formou dopisu nebo vyplněného formuláře, jehož součástí musí v některých případech být doklad o vlastnictví a jednoduchý nákres. Ohlášení je zdarma.

Je nejspíš zřejmé, že na všechny ostatní stavby včetně komunikací, přípojek na kanalizaci a rozvodné sítě bude potřeba vyřídit stavební povolení. Žádost o stavební povolení pro stavbu získáte na příslušném stavebním úřadě, kam ji pak také odevzdáte. Součástí musí být doklad o vlastnictví, projektová dokumentace stavby, územní rozhodnutí a další náležitosti, které vám na stavebním úřadě jistě rádi sdělí.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.