Ohlášení nebo stavební povolení?

Nejdříve se podíváme na případy, kdy stavba nebo rekonstrukce nevyžadují ohlášení nebo stavební povolení. Asi vás hned napadne, že se bude jednat o úpravy interiéru – tedy nová omítka či výměna obkladů nebo radiátorů. Se stavebním úřadem dále nemusíte projednávat instalaci vody a kanalizace nebo opravy oken. To vše platí v případě, že nebudete nijak zásadně stavebně měnit samotnou pevnou stavbu.
Povinnost ohlášení stavby stavebnímu úřadu vzniká u stavby domu s plochou do 150 m2, jedním podlažím do hloubky tří metrů a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Dále u prací, které by mohly ovlivnit stabilitu domu, jeho bezpečnost nebo venkovní vzhled. Také se nemusí nahlašovat drobné stavby, jako jsou sklepy, studny, kůlny nebo sauna. Musí ovšem splnit podmínku, že jejich plocha nepřesáhne 16 m2 a nepůjdou do hloubky větší než tři metry. Ohlášení probíhá formou dopisu nebo vyplněného formuláře, jehož součástí musí v některých případech být doklad o vlastnictví a jednoduchý nákres. Ohlášení je zdarma.
Je nejspíš zřejmé, že na všechny ostatní stavby včetně komunikací, přípojek na kanalizaci a rozvodné sítě bude potřeba vyřídit stavební povolení. Žádost o stavební povolení pro stavbu získáte na příslušném stavebním úřadě, kam ji pak také odevzdáte. Součástí musí být doklad o vlastnictví, projektová dokumentace stavby, územní rozhodnutí a další náležitosti, které vám na stavebním úřadě jistě rádi sdělí.
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.