Život v mezonetu

10.2.2009 | autor:

Život v mezonetu

Lidí přibývá, prostoru ubývá. Nepřímá úměra, která by nám ještě před pár lety přišla naprosto směšná a vůbec bychom se jí nezabývali. Je smutné, že v době, kdy máme netušené možnosti v oblasti nábytkového a technického vybavování bytů a domů, narážíme na ten nejbanálnější problém – nedostatek prostrou. Stále větší oblibu si tak získávají elegantní a v zásadě jednoduchá řešení v podobě mezonetů. Zastáncům nevadí ani jejich vyšší cena oproti běžným bytům, naopak vyzdvihují prostornost a světlost. Vyšší pořizovací cenu vyváží naopak nižší ceny za spotřebu energie. 

Ekonomicky využitý prostor

Bydlení v mezonetu si oblíbili zejména ti, kteří nechtějí bydlet v malém bytě, ale na druhou stranu by pro ně byl rodinný dům příliš velkou zátěží. Hlavní přínos mezonetů spočívá v tom, že šetří s prostorem a využívá místo, které vzniká u bytů s vysokými stropy. Ty se stavěly hlavně na konci devatenáctého a do půlky dvacátého století. Díky vestavbě v podobě mezonetu získáme dojem rodinného domku. V horních, zpravidla nižších patrech, se nachází intimní prostory, jako je ložnice a pracovna. Dole potom umisťujeme společenské místnosti.

Na schodišti záleží nejvíce

Neodmyslitelnou součástí mezonetu je schodiště. V rámci interiéru splňuje či vytváří hned několik funkcí. O to větší jsou na něj ovšem kladeny nároky. Bezpečné schodiště se neobejde bez zábradlí. Existuje několik způsobů jeho uchycení, mělo by však platit, že je pevně ukotveno. S ohledem na děti pak vybíráme výplň. Pro bezpečnost hraje důležitou roli i výška jednotlivých stupňů. V materiálech vede beton, kde jako povrchovou úpravu používáme dřevěné a jiné obklady, mozaiky nebo PVC. Přírodní materiály, jako jsou kámen nebo dřevo jsou sice krásné, ale práce s nimi je náročnější jak na čas a schopnosti, tak i na finance. Naprosto luxusní záležitostí jsou pak schodiště navržená z kovu a sklaAutor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.