Jak vybrat správná hnojiva pro indoor pěstování

22.1.2017 | autor: Redakce PŽ

Jak vybrat správná hnojiva pro indoor pěstování

Toužíte po zdravých rostlinách s pěknými a chuťově vynikajícími plody? Bez kvalitního hnojiva to nepůjde. Je důležité vědět, jak ho správně vybrat a používat, abyste domácí pěstování dovedli do dokonalosti a odměnili se zaslouženými plody.

Nepodceňte správný výběr

Hnojiva si můžete zakoupit tekutá, pevná nebo sypká. Je jen na vás, co si vyberete, obecně se ale lépe pracuje s tekutými hnojivy. Při výběru hnojiva postupujte podle toho, jakému druhu pěstování se věnujete, jaké rostliny pěstujete a zda preferujete chemická nebo bio hnojiva.

Jaké hnojivo pro různé druhy pěstování

Pokud plánujete pěstovat v zemitém substrátu, využijte hnojiva, která jsou méně koncentrovaná. Bude vám stačit dodat menší dávku hnojiva, protože rostliny už část živin čerpají právě ze zemitého substrátu.

Při hydroponii anebo aeroponii volte vždy koncentrovanější hnojiva, která se mají podle návodu ředit vodou. Z tohoto důvodu také používáme tekutá hnojiva. Těmi se hnojí v kratších intervalech, výměna roztoku probíhá jednou za 2–4 týdny.

Druhy rostlin

Při vybírání hnojiva si všimněte, na jaké druhy rostlin je určeno. Ne všechno se hodí na zeleninu, muškátům byste zase neudělali moc dobrou službu, pokud byste na ně použili hnojivo na rajčata.

Bio nebo chemie?

Zda budete používat tradiční chemická hnojiva nebo jejich bio varianty, je jen na vás. Bio hnojiva jsou ale obecně šetrnější k rostlinám a využijete je hlavně při ručním zavlažování nebo venkovním pěstování.

Jinak hnojíme v růstu a jinak v květu

Při pěstování nezapomeňte na to, že hnojiva se používají jinak v růstové fázi rostliny a jinak v květové. Během fáze růstu, kdy rostlina ještě nemá květy ani plody, dbejte na to, aby získávala hodně dusíku, který má na růst velký vliv.

Ve fázi květu zase rostlina potřebuje méně dusíku a více fosforu a draslíku. Při dávkování hnojiv je proto třeba tyto složky zvýšit. Pořiďte si hnojivo přímo na ten druh rostlin, který pěstujete, a budete mít vše téměř bez práce.

Hnojiva tak akorát

Pokud rostlinu nebudete dostatečně hnojit, nedostane se jí živin, a nemůže tak správně růst. Nesklouzněte se ale ani do druhého extrému, rostliny totiž můžete i přehnojit, což jim také neprospívá. Přehnojené rostliny jsou slabší a náchylnější k nemocem. Vás to zase bude stát spoustu peněz navíc.

Jak dávkovat?

Pozorně si přečtěte návod u konkrétního hnojiva anebo si přečtěte webové stránky značky vámi zvoleného hnojiva. Spousta výrobců vám nabídne schémata ideálního hnojení, podle kterých můžete postupovat.

Kvalitní hnojivo je pro domácí pěstování důležité. Dejte si proto při výběru záležet, ať zvolíte to správné, které vám zajistí zdravé rostlinky s chutnými a voňavými plody.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.