Airbagy - skrytí ochránci

22.7.2009 | autor:

Airbagy - skrytí ochránci
Už v roce 1952 přišel Američan John Hetrick s nápadem, který připomínal dnešní airbag. První automobily standardně vybaveny airbagem se objevily v sedmdesátých letech dvacátého století. Tento nenápadný vynález zachraňuje dnes a denně stovky životů na silnicích. 
 
Hlavní funkcí airbagu je řidiče nebo spolujezdce přibrzdit. Dokáže zpomalit náraz, ale v žádném případě člověka nezastaví úplně, jak se spousta lidí domnívá. Také proto je mimo jiné nezbytně nutné používat při jízdě autem bezpečnostní pásy. Airbag je vak ukrytý nejčastěji na volantu v palubní desce vozidla. Na náraz reaguje tím, že se nafoukne. K tomuto kroku dojde poměrně rychle, což způsobuje paradoxně nepříjemné problémy. Na chvilku může člověka ohlušit nebo ho zaseknout v nepříjemné nebo dokonce životu nebezpečné poloze. I z tohoto důvodu je nutné používat bezpečnostní pásy. Airbagy jsou napouštěny zdravotně nezávadným plynem, takže při jeho vypouštění nemusíte mít obavu, že se otrávíte.
 
Jak již bylo řečeno, airbagy se nejčastěji umisťují na palubní desku nebo do volantu. V rámci ochrany ze všech stran se začínají airbagy umisťovat i do stran a k zadním sedadlům. Problémem, který se výrobci stále snaží podchytit, je tvrdost 
airbagu. Dospělého muže vážícího metrák nezastaví airbag stejně tvrdý jako airbag, jenž spolehlivě ochrání ženu s poloviční hmotností. U dražších vozidel se již nacházejí airbagy řízené pomocí speciálních systémů. Ty jsou již schopny předvídat následné události a přizpůsobovat reakci airbagu jeho pasažérům.
 
Při koupi ojetého auta si vždycky musíte dávat pozor na spoustu maličkostí zvyšujících nezákonně cenu vozu. Kromě přetočených tachometrů, neexistujících oprav, překryté koroze nebo popřené havárie sem patří také vystřelené airbagy. Riziko je vyšší u automobilů dovážených ze zahraničí. Nebezpečí chybějících airbagů nelze podceňovat, přesto ho jako laici ne zrovna lehce odhalíme. Některé signály lze rozeznat na první pohled, musíte o nich ale vědět. Ačkoli třeba nejste automobilovými fanoušky, jako řidiči byste alespoň trochu měli mít o autech přehled. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.