Dopravní nehoda při plnění pracovních úkolů: Jak na odškodnění?

17.10.2017 | autor: Redakce PŽ

Přihodila se vám dopravní nehoda právě v momentě, kdy jste plnili pracovní úkol? A zajímá vás, jak se právě v takové situaci řeší odškodnění utrpěné bolesti?

Občanský zákoník nebo zákoník práce?

Zaměstnanci, kteří při výkonu svého povolání utrpí pracovní úraz, mají nárok na náhradu škody z titulu zákoníku práce. Pokud se někdo stane účastníkem dopravní nehody, řídí se odškodnění především občanským zákoníkem. Okruh náhrad odškodnění je však u právních předpisů velmi podobný. Liší se zejména výpočtový mechanismus odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění.

Výpočty se liší

Poškozený zaměstnanec dopravní nehodou při plnění pracovních úkolů má tak obvykle na výběr ze dvou možností. Buď může vyžadovat odškodnění dle občanského zákoníku od pojišťovny viníka dopravní nehody nebo žádat odškodnění od svého zaměstnavatele dle zákoníku práce. Je však třeba myslet na to, že jednotlivé výpočtové mechanismy nemajetkové újmy se u obou způsobů liší.

Při odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění podle zákoníku práce je třeba postupovat podle nařízení vlády č. 276/2015 Sb. V případě dopravní nehody naopak pojišťovny vycházejí z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví.

Pokud se vás tato situace týká, vždy myslete na výběr té výhodnější varianty tak, abyste získali co nejvyšší odškodnění.

Více informací o odškodnění nehody najdete na www.odskodneninehody.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.