Dopravní značka Zimní výbava

7.3.2009 | autor:

Dopravní značka Zimní výbavaS každým rokem přichází spousta novel týkajících se pohybu automobilů na pozemních komunikacích. Ne vždy se každému podaří registrovat všechny, takže se občas trochu ztrácíme. Jedním takovým případem, který se dal snadno přehlédnout, je dopravní značka „Zimní výbava“ a spolu s ní „Zimní výbava – konec“. Tomuto trochu nahrává fakt, že neplatí celoplošně po celém území České republiky, ale jen na vybraných úsecích. Setkat se s nimi můžete v Ústeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji a v kraji Vysočina. V ostatních krajích se zatím osazení těchto značek neplánuje.

Bezpečné zimní cestování

Příkazová značka „Zimní výbava“ se používá, aby se i v zimě udržovala bezpečnost a plynulost provozu. Ukládá povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 30. dubna. V jistých úsecích však může být dodatkovou tabulkou toto období upraveno odchylně. Pokud tyto pneumatiky na určeném místě nemáte, můžete použít zimní řetězy. V takovém případě je však potřeba dodržet podmínky stanovené pro použití sněhových řetězů zvláštním právním předpisem.

Zmíněná značka se týká motorových vozidel kategorií M a N. V kategorii M jsou vozidla s minimálně čtyřmi koly sloužící pro dopravu osob a v kategorii N pro dopravu nákladů. Hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů u aut s hmotností do 3 500 kilogramů je nejméně 4 milimetry, u vozidel s vyšší hmotností je předepsaná hloubka drážek nejméně 6 milimetrů na všech hnacích kolech.

Jak vypadá?

Jak značku „Zimní výbava“ poznáte? V modrém kruhu lemovaném bílou barvou je nakresleno auto zepředu a pod ním se nachází sněhová vločka. Značka „Zimní výbava – konec“ je přeškrtnutá červenou čárou vedoucí z pravého horního rohu do levého dolního.

Porušením vyhlášky vám bude hrozit ztráta jednoho bodu nebo bloková pokuta ve výši téměř dvou tisíc korun.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.