Jak na to, aby vám povinné ručení nevysálo peněženku

8.1.2018 | autor: Redakce PŽ

Jak na to, aby vám povinné ručení nevysálo peněženku

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení je povinně smluvní pojištění odpovědnosti, jež musí mít uzavřeno ze zákona každý motorista. Jeho základním účelem je ochrana zdraví i majetku dalších osob. Ty by mohly být provozem motorového vozidla ohroženy.

Co je povinné ručení

Povinné ručení je z výše zmíněného důvodu zabezpečení bezproblémového provozu vozidla povinností pro každého, kdo se chystá s automobilem pohybovat na pozemních komunikacích. Škody, které pak pojistník způsobí, jsou tímto způsobem uhrazeny.

Ze jmenovaných důvodů současně i stát zaštítil vznik České kanceláře pojistitelů (ckp.cz). To je profesní organizace sdružující poskytovatele tohoto pojištění. Současně zastřešuje i opačný případ. To znamená, že pokud vůz někdo pojištěn nemá a způsobí škodu, částka se v první fázi hradí z tzv. garančního fondu. Proto od těchto osob požaduje příspěvky do fondu. Následně se bude vyplacená částka vymáhat po viníkovi nehody.

Kolik stojí

Částka, jíž za povinné ručení zaplatíte, se stanovuje individuálně. Odvíjí se totiž primárně od vás jakožto od osoby pojistníka a od vašeho automobilu. Záleží tak na tom, kolik vám je a kde bydlíte. Tím pojišťovna odhaduje, jestli jste nezkušený řidič vystavený hustému provozu. Což předjímá riziko. Dále mezi hodnotící kritéria patří typ vozidla, objem a výkon a v neposlední řadě i jeho stáří. Cenu si lze vypočítat prostřednictvím kalkulaček na internetu. Přesnější výsledek získáte tehdy, pokud znáte konkrétní parametry vozu. S webem www.povinneruceni.biz obratem získáte představu o nabídkách jednotlivých pojišťoven.

Jak na povinném ručení ušetřit

Už od roku 2013 lze při srovnání cen pozorovat trend zvyšování, v roce 2017 potom došlo k vzestupu sazeb zhruba o 10 až 30 %. Kdo chce za povinné ručení ušetřit, začíná v první řadě u sebe. Snížit cenu si totiž můžete bonusem. Jestliže jezdíte bez nehody, a to alespoň jeden rok, máte nárok na slevu. Vlastním úsilím tak je možné cenu povinného ručení snížit až o 70 %. Bonus je převoditelný.

Například Kooperativa nabízí zodpovědným řidičům slevu 50 % a současně možnost si služby variabilně poskládat do balíčku. Na jediném místě je možné si sjednat ještě i havarijní pojištění, případně další připojištění. Máte-li u Kooperativy i další smlouvy, vygenerovat vám mohou navíc 8 % slevy na povinném ručení.

Novinkou z konce roku 2016 je odlišná metodika výpočtu ceny. Vstříc klientům, kteří jezdí málo, ale přesto by uvítali nižší cenu, vyšla pojišťovna Allianz. Ta počítá cenu povinného ručení na základě ujetých kilometrů. Pokud najezdíte méně než 5 000 km za rok, máte nárok získat slevu až 40 %.

Narazili jste na mimořádně výhodnou cenovou nabídku? Předem se vyplatí si zkontrolovat, co je do ní vlastně zahrnuto. Nepříjemně vás může překvapit hlavně rozsah asistenčních služeb, které jsou v základním tarifu omezeny. Nadstandardní služby, případně vyšší limity nad běžné zhruba 2 000 až 3 000 Kč bývají za příplatek. Stane-li vám tak například to, že vám na cestách dojde benzin, vstřícně se v tomto směru zachová Slavia pojišťovna, která za vás, pokud se vám podobná událost přihodila poprvé za pojistné období, zaplatí dopravu pohonných hmot k vám. V případě poruchy jsou pojišťovny svolné k tomu financovat odtah nebo práci mechanika přímo v místě. Dál je to na vás a vaší peněžence.

Většina pojišťoven si svoje limity jak v případě škod na zdraví, tak i na majetku nastavuje na zákonem povinně určených 35 milionů korun. To ale v současnosti zdaleka nemusí stačit. Výjimkou je v tomto směru DIRECT pojišťovna, která nabízí limity v maximální výši 50 milionů na oba případy.

Záležet může i na tom, jakým způsobem si povinné ručení vyřídíte. Vydat se cestou uzavírání pojistky přes internet je výhodné kupříkladu u České pojišťovny. Ta nabízí slevu dokonce 20 %, pokud si ručení sjednáte online.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.