Jak najít pachatele, který zavinil nehodu a ujel?

20.9.2016 | autor: Redakce PŽ

Může se to stát i vám. Nějaký „džentleman“ vám nabourá auto a zbaběle ujede od nehody. Nebo přijdete ráno k autu a zjistíte, že vám do něj někdo omylem narazil, vysklil vám okno a promáčknul plech. Lísteček s kontaktem na pachatele za stěračem budete hledat marně. Co teď s tím a jak se na podobné situace předem připravit?

Vyhledání pojistitele podle SPZ vozidla

Pokud jste byli u toho a zapamatovali jste si poznávací značku vozidla, máte vyhráno. Pomocí SPZ totiž můžete nalézt pojistitele a zajistit si tak, aby vám škodu zaplatil z vlastního povinného ručení. Když si SPZ nezapamatujete ani částečně, policii to práci znesnadní (zbude jim značka a barva auta, popis pachatele, specifické známky nehody na autě pachatele), ale ještě pořád můžete mít svědky, kteří vám mohou pomoci pachatele najít. Kromě mastné pokuty a trestných bodů ho pak čeká úhrada veškerých materiálních škod, jež způsobil. Peníze půjdou z jeho povinného ručení. Není-li pojištěný, pak se obraťte na garanční fond České kanceláře pojistitelů, který z něj peníze bude vymáhat.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Od nehody se nevyplácí utíkat. Jestliže sami zaviníte dopravní nehodu, není třeba kvůli tomu věšet hlavu, od toho máte svoje povinné ručení. Peníze k úhradě nehody, kterou jste zavinili vy, poputuje z vašeho pojištění. Jste-li však obětí nehody vy a nebyli jste u toho, když vám někdo naboural auto, tudíž nemáte ani představu o značce auta, je to složitější, zvláště pokud na místě nehody není dostupný kamerový systém. První, co musíte udělat, je pořídit vlastní fotky nehody (pro pojišťovnu), zavolat policii a pokusit se najít svědky. Co když se vám ale ani tak nepodaří pachatele vypátrat? Škodu jednoduše zaplatíte z vašeho havarijního pojištění, které je nepovinné, ale vyplatí se ho právě pro tyto případy mít. Na všechno můžete být připraveni.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.