Jak nenaletět na triky nekvalitní autoškoly

15.3.2010 | autor:

Jak nenaletět na triky nekvalitní autoškolySituace na českých silnicích je poměrně kritická. Často se mluví o tom, že důvodem je špatný stav našich komunikací. Bohužel to je fakt, s kterým by se ovšem zdatný řidič měl umět vyrovnat. K tomu, abychom získali potřebné znalosti a řidičské schopnosti je však zapotřebí mít dobrého učitele, respektive zvolit si kvalitní autoškolu. Osvojíte si zde základy, na kterých budete stavět celý život. Jak ale najít tu správnou a doopravdy spolehlivou autoškolu? Jak rozpoznat triky levných autoškol?

Jak začít hledat?

Předně musíte vědět, do jaké skupiny patří vozidlo, na které chcete získat řidičský průkaz. S největší pravděpodobností budete mít zájem o nejpožadovanější skupinu B. Ta obsahuje motorová vozidla do 3 500 kg s výjimkou vozidel skupiny A. Pro ty, co se v autech a číslech kolem nich moc nevyznají, lze zjednodušeně říct, že ve skupině B jsou auta určená pro dopravu osob s maximálním počtem osmi míst k sezení a ve skupině A motorky, skútry, pionýry, babety a tak dále. Vyšší skupiny už jsou řidičské průkazy na vozidla, která se využívají nejčastěji k nějaké práci. Patří sem například traktory, autobusy nebo pracovní pojízdné stroje.

Dále vás bude samozřejmě zajímat cena. Zde si musíte dávat největší pozor, protože většina autoškol se snaží přebít konkurenci právě cenou. Vyberete-li si autoškolu s nejnižší cenou za kurz, vystavujete se riziku, že budete nějakým způsobem ošizeni. Vždy myslete na to, že autoškola není nezisková organizace, ale podnik, který chce vydělat. Důležité je vědět, za co platíte. Stává se například, že zaplatíte za kurz, ale zkoušky a poplatek obecnímu úřadu nejsou v ceně. Nejvíce se švindluje při jízdách. Ze zákona vyplývá u skupiny B nárok na 28 jízd po 45 minutách, je možné odjezdit 14 dvouhodinových jízd, v žádném případě ale neexistuje kilometrový limit. Navíc platíte tedy pouze v případě, že budete chtít jezdit více než 28 hodin. Samozřejmostí je, že celý ten čas budete řídit vy! Pozor také na ceníky. Podle zákona musí být platný ceník umístěn v provozovně, který se ale nemusí shodovat s ceníkem na internetu. Kvalitní autoškola vám podá veškeré informace ohledně cen a platebních podmínek před tím, než zaplatíte. Nenechte se odbýt poznámkou, že vše bude vysvětleno na první hodině, kdy už bude pozdě cokoliv řešit.

Jak poznat dobrou autoškolu, pokud nemáme žádné doporučení?

Konkurence je veliká, takže klidně deset autoškol odmítněte, pokud se vám nebudou zdát vhodné. Kvalitní autoškola by měla mít kancelář, kde se dozvíte veškeré potřebné informace ještě před začátkem kurzu. Měla by mít k dispozici vybavenou učebnu a trenažéry nebo cvičiště. Důležitým měřítkem je také vozidlo. Značka auta není tak podstatná, protože nikdy nevíte, s čím budete v budoucnosti jezdit. Mnohem více vám o autoškole prozradí technický stav vozidla, jeho označení a náležitá čistota jak interiéru auta, tak jeho vnějších částí.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.