Jak poznat špatné tlumiče?

30.9.2021 | autor: Redakce PŽ

Jak poznat špatné tlumiče?

Základní funkcí tlumičů do auta je dosáhnout co největší bezpečnosti v průběhu jízdu a zpříjemnit pohodlí pasažérů. Je to součást odpružení auta, na jejíž kontrolu bohužel velice často zapomínáme. Jedná se ale o velmi důležitou součást vašeho vozu! Jak poznat, že přišel správný čas pro nové tlumiče?

Opotřebování tlumičů

Pro opotřebování tlumičů Mercedes se používá speciální zařízení, která měří účinnost tlumičů. Ta se měří u každého z tlumičů zvlášť a uvádí se v procentech. Nové tlumiče a ty, které jsou ve velmi dobrém stavu mají účinnost vyšší než 75 %. Pokud je účinnost tlumiče 40 až 30 %, pak je zapotřebí myslet na jejich brzkou výměnu. Jakmile účinnost dosáhne méně než 20 %, už je výměna tlumiče nutná. Stav tlumičů je nejlépe kontrolovatelný v autoservisu, například při pravidelné technické kontrole vozu.

Jak zkontrolovat stav tlumičů?

Výše uvedenou účinnost vám naměří v autoservisu. Pokud ale chcete zjistit stav tlumičů svépomocí, můžete vyzkoušet následující test. Jen dodáváme, že není příliš spolehlivý, může ale posloužit jako orientační. Silně přitlačte karoserii postupně na každý tlumič. Mělo by dojít k jednomu až dvěma odpružení nahoru a dolů. Pokud ne, je čas připravit se na výměnu tlumičů. Je zapotřebí dodat, že se vždy vyměňují oba tlumiče na jedné nápravě – tedy pravý i levý.

Známky opotřebení tlumičů

Někdy o sobě málo účinné tlumiče dají vědět sami. Tak například se prodlužuje brzdná dráha vozidla (toho si můžete všimnout zejména před křižovatkou). Dále vznikají problémy s udržováním směru jízdy, při rozjíždění můžete pociťovat efekt „dřepu“ zadní nápravy. Na nerovnostech pociťujete nadměrné houpání nebo může docházet k naklánění vozu v zatáčkách. Dobrým znamením opotřebovaných tlumičů je také nerovnoměrné opotřebení pneumatik (sjíždějí se nerovnoměrně). Nebo můžete na tlumiči najít známky oleje.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.