Leštění autolaku rady

13.9.2017 | autor: Redakce PŽ

Leštění autolaku rady

Chcete mít vůz dokonalý, a to i po estetické stránce? Pokud ano, je základem i dokonale lesklý lak . Prioritou je důkladné a přitom šetrné ruční mytí. To je nutné rozhodně nepodceňovat, jelikož je prvním důležitým krokem k dokonale lesklému laku. Po něm by měla nastat fáze leštící. Ne každý má v této oblasti dostatek zkušeností. Proto se podíváme na několik rad, které pomohou i vám.

Vždy leštíme jenom suchý automobil

Vůz je tedy dokonale čistý, zbavený veškerých nečistot. A to jak těch klasických, tak i případných zbytků asfaltu. Po mytí přirozeně následuje finální oplach, po kterém nezbývá než čekat na to, až automobil dokonale uschne. Právě to, že musí být karoserie dokonale suchá, je prioritou. Proto před leštěním důkladně zkontrolujte, že tomu skutečně je a že se nikde nenacházejí ani drobné kapičky vody. Ideální je využít savý hadřík a vůz celý zkontrolovat tímto způsobem. Následně už může dojít k tomu, že bude nanášena první fáze přípravků, které jsou spojeny s leštěním autolaku. Jedná se o klasické leštící pasty. Jejich využití má hned dva důvody. Tím prvním je fakt, že mohou celkem dobře zakrýt drobné škrábance a nedokonalosti. Tím druhým je to, že celou karoserii připraví na následnou vrstvu vosku.

 

Rozetřete a následně rozleštěte

Leštění karoserie, s využitím klasické leštěnky probíhá velmi jednoduše. Po nanesení na jednotlivá místa se ji snažte rovnoměrně rozetřít po celé oblasti, kde jde nanesena. Následně nechte několik minut odpočinout a poté už můžete jít na finální rozleštění. Dnes už existuje různé elektrický sortiment, se kterým vám to půjde jednoduše a rychle. Využít ale můžete i různých nástavců, třeba na vrtačku. Pokud však nic z toho k dispozici nemáte, čeká vás pracná a zdlouhavá ruční práce. I ta však dokáže přinést požadovaný výsledek.

 

Na připravenou karoserii nanášejte vosk

První fáze je za vámi a karoserie je připravena k nanesení fáze finální, kterou je vosk. Dobré je vědět, že dnes máte možnost volit ze dvou variant. Jedná se o pevný vosk, který na karoserii vašeho vozu nanášíte například pomocí utěrky, nebo speciálním aplikátorem. Druhou variantou je tekutý vosk, který je speciálním roztokem. Při výběru vosku doporučujeme zohlednit nejenom tato kritéria, ale v některých případech může hrát roli také barva karoserie. I to je dobré mít na paměti. Samotná aplikace vosku by měla probíhat v jednotlivých fázích. Je chybou nanést ho na celou plochu auta a poté leštit. Vždy postupujte kousek po kousku. Vosk naneste a potom čekejte zhruba 3 minuty.

 

Vosk rozleštěte

Jakmile je vosk na požadované části karoserie nanesený, a počkali jste 3 minuty, můžete se pustit již do v podstatě finálního leštění. Je třeba zmínit, že stejně jako v předchozím případě, i v tomto můžete použít různých specializovaných leštiček, nebo nástavců. Pokud nic z toho k dispozici nemáte, je opět nutné spolehnout se jenom na tvrdou ruční práci. V obou případech myslete hlavně na kombinaci jemnosti a důkladnosti. Určitě není na místě výrazným způsobem tlačit, protože tento postup může vést ke zničení laku. Zároveň je třeba věnovat se každému místu natolik dlouho, až bude dokonale rozleštěno a po vosku nebudou ani památky.

 

Chcete si práci ulehčit?

Co dodat na závěr? Určitě rady, které souvisí s možností si leštění karoserie ulehčit. Různé leštičky a nástavce jsme již zmínili. Proto se podívejme také na škálu současných produktů. Dnes nemusí být problémem pořídit i takzvané all-in-one, přípravky, které kombinují jak klasikou leštičku, tak i vosk. Dalším dobrým tipem, jak si práci ulehčit, je oslovení profesionála . U něho máte jistoty nejenom zkušeností, ale i jistoty špičkových přípravků, stejně jako kvalitního vybavení.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.