Letní nebo univerzální pneumatiky? Které jsou lepší?

2.5.2016 | autor: Redakce PŽ

Letní nebo univerzální pneumatiky? Které jsou lepší?

Dvakrát v roce měnit pneumatiky je pro mnohé z nás otrava a „leze“ to i do peněz. Už jen že musíme kupovat sadu pneumatik navíc a když ji zrovna nepoužíváme, tak ji někde skladovat. Proto jsou celosezónní pneumatiky velkým hitem. Univerzální pneumatiky jsou vlastně celoroční pneumatiky, které svedou zastoupit svoji roli bezpečných pneumatik jak v zimě, tak v létě. Jenomže přece jen naše mírné pásmo občas poctí svoji návštěvou sníh, takže je na místě otázka – jsou celosezónní pneumatiky skutečně dobro volbou?

Výhody a nevýhody celosezónních pneumatik

Univerzální pneumatiky se hodí pro léto i zimu, kdy jsou zákonem předepsané zimní pneumatiky. Coloročky je nahradí. Velkou výhodou je, že je nemusíme měnit. Nehrozí ani to, že nám stáním, kdy na dané sezónní sadě právě nejezdíme, zestárnou.

Proč ale nejezdit pořád na zimních? Zatímco na letních pneumatikách bychom vzhledem k zákonu, ale samozřejmě i z důvodu bezpečnosti, celý rok jezdit nemohli, na zimních to jde. Jenomže je tady jiná nevýhoda – a to mnohem menší hospodárnosti jízdy, než když jezdíme na pneumatikách letních. Skvělým kompromisem jsou proto pneumatiky celosezónní. Při těchto pneumatikách ušetříte za pneuservis a v přechodném období, kdy se z ničeho vrátí nebo poprvé objeví zimní počasí, vás s univerzálním obutím sníh nebo náledí nikdy nepřekvapí.

Letní pneumatiky ale umí mít navrch

Určitě si každý umí představit výhody zimních pneumatik ve srovnání s univerzálními. Výkon zimních pneumatik v zimě je mnohem lepší a to především pokud jde o brzdní dráhu. Navíc z hlediska jízdních vlastností preferuje řada řidičů na zimu užší pneumatiky. Ale mají někdy i letní pneumatiky navrch nad univerzálními? Určitě je to ještě nižší spotřeba. Většinou budou i tiššími.

Pro koho se tedy univerzální pneumatiky hodí?

Pokud najezdíte za rok málo kilometrů, jsou pro vás celoroční pneumatiky ideální. Hodí se i pro sváteční řidiče, kteří jakmile je venku náledí a špatné počasí, dají přednost jiné dopravě než jízdě vlastním autem. Jsou perfektní do měst, kde se s extrémními podmínkami pro zimní jízdu téměř nepotkáte.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.