Mít autorádio ve voze je samozřejmost i lákadlo

21.12.2016 | autor: Redakce PŽ

Mít autorádio ve voze je samozřejmost i lákadlo

Když jedete kamkoliv ve svém autě, také vám přijde zcela samozřejmé, že zde posloucháte hudbu? Pokud ano, je to dáno tím, že autorádio je dnes už něčím skutečně samozřejmým. Také ale nezapomínejme na fakt, že autorádia jsou dnes také velkým lákadlem. A to pro své funkce a vlastnosti. Ne vždy tomu ale tak bylo, jelikož historie se začala psát v podstatě v roce 1932. Právě tento rok byl zlomový z toho důvodu, že na výstavě rozhlasové techniky představila firma Blaupunkt svůj první lampový přijímač. A bylo tak více než jasné, že vývoj půjde od té doby neustále kupředu. A to se také stalo.

Podíváme-li se na druhý důležitý a logicky také zlomový rok, jedná se o dobu, kdy společnost Philips představila své tranzistorové autorádio. Zde už bylo více než jasné, co konkrétně bude hitem a že vývoj této oblasti bude poměrně zajímavý. Toto se stalo v roce 1957, který můžeme označit jako zlomový. Kam došel vývoj, vidíme i nyní. Současná autorádia nabídnou hlavně kombinaci naprosto inovativních vlastností, které dnes zaujmou každého.

Autorádia zažila velký technologický boom

Pokud budeme konkrétnější, je určitě dobré podívat se na to, jakým konkrétním směrem se vlastně celý daný segment vydával. Bylo hned několik cest. Ta první určitě souvisela a souvisí s tím, co vše dnes dokážou současná autorádia přehrát. V minulosti to byly klasické AM a FM stanice, nebo kazety. Poté nastoupily CD disky, které už jsou postupně vytlačovány. A čím konkrétně? Jedná se o MP3 formát, stejně jako celá řada dalších. A to uložených na paměťové kartě, nebo flash disku. Zapomínat nesmíme ale ani na to, že dnes už je rádio v podstatě i unikátním multimediálním centrem.

Vývoj zaznamenala i technická stránka. Zatímco dříve to byla obyčejná 1din autorádia, dnes už nabídne autorádio třeba dotykový displej, stejně jako operační systém, i mnoho zajímavých aplikací. Vývojem prošla ale i bezpečnost. Byly to třeba odnímatelné čelní panely, stejně jako třeba šifrované karty. Dnes je hitem takzvané kódování, kdy každé rádio má svůj unikátní kód, daný svým výrobním číslem.

Co do vašeho vozu? Podívejte se na základní dělení

Nyní k současným modelům. A to s ohledem na to, jak je můžeme dělit. Ideálně s ohledem na váš automobil a na velikost montážního otvoru. Pokud je k dispozici jenom malý obdélník, je více než jasné, že správným řešením je 1din autorádio. Právě to je charakteristické takovým rozměrem. Většina z nich nabídne spíše menší displej a jenom základní funkce. Není to ale tak vždy, jelikož 1din autorádia mohou být i propracovanými modely s vysouvacím dotykovým displejem. Díky tomu mohou nadchnout i náročného zájemce.

Toho zcela určitě nadchne i zaujme řešení druhé. Je to 2din autorádio, které si chceme charakterizovat. To je typické tím, že je podstatně větší a je tak určené jenom do vozů s tímto montážním otvorem. Pokud je něco, čím jsou 2din autorádia přímo charakteristická, potom se nejedná o nic jiného, než výrazný a často dotykový displej. Ten nejenom usnadní ovládání, ale je i jistotou mnohem lepšího využití. Toto řešení je často oblíbené jako alternativa k továrnímu rádiu z výroby.

Dané možnosti dělíme na další dvě kategorie

Pokud vybíráte vhodný model a podle výše uvedeného dělení máte jasno v tom, jaký to bude, nezapomínejte také na to, že existuje ještě další možnost, jak typy rozdělit. Začneme jednodušším řešením, kterým je univerzální autorádio. Pokud zvolíte tento model, je více než jasné, že ho lze použít v podstatě v jakémkoliv voze, pokud vyhovuje montážní otvor. Pokud náhodou nevyhovují konektory, není to jakýmkoliv problémem, jelikož na univerzální autorádia existují různé redukce.

Jít můžete i druhou cestou, kterou nabízejí OEM autorádia. Ty už jsou o něco zajímavější, a to z jednoho prostého důvodu. Kromě svých funkcí umí OEM autorádio nabídnout i propojení s vaším vozem. A to k canbus jednotce. Díky tomu lze na displeji zobrazovat třeba různá upozornění a varování, stejně jako lze přes displej rádia řadu věcí nastavit. Zde nesmíme opomenout také jeden velmi důležitý fakt. A to takový, že při výběru je rozhodně nutné zohlednit nejenom model vozu, ale často i jeho generaci, nebo rok, v některých případech i měsíc výroby. A to z toho důvodu, aby byla zaručena již zmíněná kompatibilita.

Chytré autorádio je hitem. Proč?

Pokud se podíváme na to nejlepší na našem trhu, je třeba říci, že moderní, tedy chytré autorádio rozhodně nezklame ani náročnou osobu. Z hlediska výčtu vlastností musíme začít i operačním systémem, kterým může být tradiční WinCE, nebo Andoid. To umožní i celkové všestranné využití. Lze využívat nainstalované aplikace, lze si další stahovat a instalovat, je možné využívat připojení k internetu, stejně jako není problém třeba ani vyřizovat emaily.

Samozřejmostí jsou i další, doplňkové funkce, které dělají z autorádia všestranného pomocníka na cesty. Lákadlem může být autorádio s GPS, které díky svému modulu, mapám a napojení na anténu jednoduše najde polohu daného vozu a jeho i s řidičem perfektně navede do cíle. Stejně tak nemusí chybět ani možnost napojení na parkovací kameru, pro usnadnění couvání. Bezdrátový přenos zase umožní spárování s telefonem a využití handsfree modulu. Pro bezpečné telefonování za jízdy ideální volba.

Nejenom hudba podle vašich představ

Možnost naladit si AM a FM frekvence? To už nabídne jakékoliv moderní autorádio jako samozřejmost. A to zcela automaticky. Co je dnes hitem, to je poslech vlastní hudby. Dominuje formát MP3, stejně jako řada jiných souborů, nebo inovativní možnost streamování muziky prostřednictvím hudebního přehrávače, nebo telefonu. Hudbou to však nekončí. Díky displejům, které autorádia mají, dnes můžete také jednoduše přehrávat i jakékoliv video. Dodejme také, že problémem nejsou ani obrázky. Na co je dobré zapomenout, to jsou kazety. Ty už jsou minulostí. Standardem ještě může být CD a DVD mechanika, ale ta už je také pomalu vytlačována. Proč a čím? Důvodem je samozřejmě nejenom využívání bezdrátového přenosu, ale i slotů na paměťové karty, stejně jako třeba i klasických USB vstupů.

Nákup u profesionála se vyplatí. Využijte obchod 2DIN.cz

Jedná se o jednoho z předních prodejců. Proč? To si na následujících řádcích ukážeme. 2DIN.cz není jenom klasickým internetovým obchodem. Jedná se také o prodejce, jehož výhodou je zcela určitě i to, že má v Praze showroom. Zde je možné si jednotlivé modely osobně nejenom prohlédnout, ale i vyzkoušet. Jak online, tak samozřejmě v showroomu je samozřejmostí také bohatý výběr jednotlivých modelů i dobrá skladová dostupnost. K tomu přidejte výhodné ceny a bude i vám jasné, že nakupujete u profesionála.

O tom vás přesvědčí také četné doprovodné služby. Můžete využít odborného poradenství při výběru, stejně jako máte možnost koupit si i sortiment příslušenství, jako jsou různé rámečky nebo redukce, které při instalaci autorádia využijete. A když o ní mluvíme, 2DIN.cz nabídne i své montážní středisko. A to znamená jediné – po koupi můžete využít i profesionální a správnou montáž. U řady modelů autorádií, stejně jako automobilů i s jistotou, že to můžete zvládnout i na počkání. Ušetříte tak nejenom mnoho času, ale rozhodně ušetříte také celkem nemalé množství případných starostí, které s tím můžete mít, pokud v daném směru nemáte jakékoliv konkrétní zkušenosti.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.