Nové poplatky na silnicích

31.1.2009 | autor:

Nové poplatky na silnicích

Jak už to tak bývá, spolu s novým rokem přicházejí i nové zákony a nařízení. Jedním z těch letošních je „Poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků“. Při žádosti o první registraci nebo převod staršího vozidla musíme od 1. 1. 2009 zaplatit poplatek, který se stanovuje podle plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech. Tyto hodnoty vycházejí z předpisů Evropského společenství z takzvaných norem EURO. Zápis do registru silničních motorových vozidel provede příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde vám bude vystaven doklad o zaplacení, jehož součástí je identifikační číslo vozidla nebo číslo karosérie či podvozku.

Kolik zaplatíte?

Zákon hovoří stručně a jasně, proto není problém si zjistit, jaký poplatek se týká jakého automobilu. Pro představu můžeme uvést, že vozidla vyrobená přibližně v letech 1996 – 1999 Vás budou stát 3 000 Kč, u aut z let 1993 – 1995 se platí 5 000 Kč a za starší vozidla, která nevyhovují ani normě EURO 1, zaplatíme 10 000 Kč. U nových aut vyrobených po roce 2000 se žádný poplatek neplatí, protože většinou splňují mezní hodnoty emisí podle normy EURO 3 nebo vyšší. Upozorňuji, že uvedené hodnoty jsou pouze orientační. 

Proč je potřeba tohoto zákona?

Tento zákon vznikl v souladu s celosvětovým ekologickým smýšlením. Na českých silnicích se stále pohybuje velké množství autovraků, a proto je třeba jejich množství redukovat. Je ale otázkou, jestli nový poplatek bude mít alespoň nějaký pozitivní výsledek a jak ovlivní provozování starých aut na českých silnicích. Avšak vždy se najdou ti, kteří umí zákony obcházet, proto k výraznému úbytku těchto pro životní prostředí nepříjemných vozů nejspíš nedojde. Zadostiučiněním může být ale fakt, že peníze půjdou do rozpočtu Státního fondu životního prostředí.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.