Renta po dopravní nehodě: Máte na ni nárok?

30.5.2018 | autor: Redakce PŽ

Při dopravní nehodě může dojít k újmě na zdraví, která se následně projeví i výpadkem příjmu poškozeného po dobu pracovní neschopnosti. Jak je to s poskytnutím odškodnění ušlého výdělku i po skončení pracovní neschopnosti?

Renta podle občanského zákoníku

Občanský zákoník stanovuje, že škůdce (zpravidla pojišťovna viníka dopravní nehody z titulu tzv. povinného ručení) nahradí poškozenému peněžitým důchodem (tedy rentou) ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, případně při invaliditě.

TIP: Rádi byste odškodnění ztráty na výdělku po skončení pracovní neschopnosti získali? Obraťte se na profesionální advokátní kancelář, která se odškodněním dopravních nehod zabývá.

Jak vysoká je tato renta

Výše popisovaného peněžitého důchodu vychází z rozdílu mezi výdělkem poškozeného před vznikem újmy na zdraví a výdělkem dosahovaným po skončení pracovní neschopnosti s připočtením případného invalidního důchodu. Za výdělek lze přitom samozřejmě považovatpříjmy z pracovního poměru, ale i z podnikatelské činnosti. Vždy je nutné prokázat příčinnou souvislosti mezi poklesem příjmu a újmou na zdraví způsobenou dopravní nehodou.

Samotný výpočet není jednoduchý. Často tak bývá pro tuto práci využíváno služeb kvalifikované účetní nebo znalce z oboru ekonomiky. A to zejména u výpočtu příjmů z podnikání.

Kdy právo na rentu vzniká a zaniká

Právo na peněžitý důchod vzniká dnem, kdy došlo ke snížení výdělku poškozeného. Obvykle se přitom jedná o den ukončení pracovní neschopnosti nebo den přiznání invalidního důchodu. A toto právo na rentu poté zaniká přiznáním starobního důchodu.

Více informací o odškodnění nehody najdete na www.odskodneninehody.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.