Řízení auta v zimě

9.2.2010 | autor:

Řízení auta v zimě
Zimní období každoročně prověřuje schopnosti každého řidiče. I ten neotřelejší a nejzkušenější řidič může těžce narazit, pokud není na zimu řádně připraven. Přesto se stále najdou ti, kteří podceňují přezutí letních pneumatik za zimní a přeceňují vlastní schopnosti. Bereme-li bezpečnou jízdu vážně, neuškodí připomenout si pár zásad pro bezpečnou jízdu autem.


Pneumatiky

Důvodem pro přezouvání letních pneumatik za zimní není jen větší hloubka dezénu – 4 mm, ale hlavně materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Ten zaručí, že si pneumatiky ponechají elastické vlastnosti i při velmi nízkých teplotách. Hraničních je 7 °Celsia. To znamená, že i když například velmi dlouho nesněží, jak se to v posledních letech stává, zimní pneumatiky potřebujete. S teplotou nižší než 7°C se v naší zeměpisné šířce můžete setkat od října do začátku dubna. Pro zajištění bezpečnosti při jízdě používejte všechny čtyři pneumatiky stejné. Měly by se shodovat ve značce, rozměrech, vzoru běhounu a opotřebení. Důležitý je také tlak v pneumatikách. Ten by měl být při teplotách kolem nuly na 1, 7 baru a o něco níž při -20°C. 
 

Jízda – předejděte smyku

Rozjíždíte-li se na kluzké ploše, zařaďte stupeň jedna a velmi pozvolna, pomaleji než obvykle, pouštějte spojku. Pozor si dávejte na brzdění. U aut vybavených ABS stačí držet nohu na brzdovém pedálu, dokud auto nezastaví. U aut bez ABS by se při takovém brždění zablokovala kola, takže zde je nutno sešlapovat a pouštět brzdu, dokud auto nezastaví. Dostanete-li se do smyku, zapomeňte na prudké brždění a rychlé točení volantem ze strany na stranu. Zjednodušeně se dá říct, že se ze smyku můžete dostat takzvaným kontra pohybem. Začnete točit proti směru zatáčky a mírně přidávat plyn. Auto se však bude chovat jinak na suché zmrzlé silnici a jinak na silnici zasněžené nebo mokré. Stoprocentně lze doporučit jen obezřetnou jízdu, sníženou rychlost a včasné přibržďování například před zatáčkou nebo přechodem pro chodce.

Vybavení

Kromě povinné výbavy v zimě oceníte škrabku na námrazu, košťátko na smetení sněhu, rozmrazovač skla a zámků, sněhové řetězy a nemrznoucí směs do chladiče a ostřikovačů. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.