Víte, jaká je životnost DPF filtrů?

17.12.2017 | autor: Redakce PŽ

Máte doma auto jezdící na naftu, anebo uvažujete o jeho nákupu? Ať už je vaše situace jakákoli, s největší pravděpodobností zakoupíte vůz, jenž bude vybaven specifickým DPF filtrem. Tedy alespoň v případě, že se nechystáte pořídit nějaké staré auto vyrobené okolo roku 2000 a před ním. Tehdy se totiž DPF filtry do vozů standardně nemontovaly. Podívejme se tedy podrobně na to, k čemu filtry vlastně slouží a jaká je jejich životnost. Ta by měla každého motoristu zajímat, jelikož nákup nového DPF filtru rozhodně není lacinou záležitostí.

Proč je DPF filtr nutností?

Tato přídavná součástka k dieselovým motorům je nezbytná především z důvodu ochrany ovzduší a lidského zdraví. V dobách minulých produkovaly naftové motory saze, jež byly viditelné pouhým okem. Dnes tomu tak není, nicméně zplodiny nedokážou zadržet ani horní cesty dýchací a dostávají se do plic, kde zůstávají a mohou způsobovat rakovinu. DPF filtr je dokáže zadržet, aby se do ovzduší vůbec nedostaly. Postupně jsou spáleny.

Jak dlouho vydrží DPF filtr?

Odpověď na tuto otázku bude pochopitelně zcela individuální. Jeho celková výdrž se totiž odvíjí od několika aspektů. Jedná se hlavně o:

- styl jízdy,

čištění DPF filtru,

- prostředí, v němž se jezdí.

Obecně se uvádí, že životnost DPF filtru se pohybuje v rozmezí od 80 000 do 250 000 km. Nejnižší hranice zpravidla platí pro motoristy, kteří svá vozidla využívají jen jako přibližovadla na krátké vzdálenosti.

Důležitá údržba

Asi nejdůležitější je především právě čištění DPF filtru. To můžete bez problémů řešit svépomocí. Musíte pouze jet s vaším vozem déle než 5 minut rychlostí přesahující 100 km/h. Motor se rozpálí natolik, že dochází ke spálení částic zachycených na filtru. Teplota v tomto momentu se může pohybovat v daném místě i okolo 600 stupňů Celsia. Při takové teplotě dochází standardně k čištění filtru pevných částic umělým způsobem, když se vypaluje při silném zanesení.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.