Víte, zda můžete žádat odškodnění snížení tržní ceny vozidla po autonehodě?

5.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Stali jste se obětí autonehody a řešíte nyní otázku odškodnění? V loňském roce řešil Nejvyšší soud případ, jehož výsledkem bylo rozhodnutí řešící právo poškozeného dopravní nehodou žádat odškodnění snížení tržní ceny vozidla po jeho opravě.

Pojišťovna náhradu neproplatila

Rozsudek Nejvyššího soudu vychází z případu jedné dopravní nehody. Při té poškozený dopravní nehodou uplatňoval odškodnění nákladů na opravu svého vozidla u pojišťovny viníka. A to z takzvaného povinného ručení. Toto odškodnění přitom pojišťovna viníka uhradila.

Poškozený ovšem dále požadoval i odškodnění snížení tržní hodnoty vozidla. Jedná se přitom o částku, která odpovídá rozdílu mezi hodnotou vozidla před havárií a obvyklou hodnotou vozidla po jeho opravě. Pojišťovna však tuto náhradu uhradit odmítla, a tak se poškozený rozhodnul podat žalobu k civilnímu soudu.

TIP: Jste v pozici poškozeného dopravní nehodou a řešíte její odškodnění? Obraťte se na advokátní kancelář, která vám s celou problematikou pomůže.

Žaloba byla zamítnuta

Popisovaný poškozený dopravní nehodou ovšem u soudu neuspěl. Jeho žaloba totiž byla soudem prvního stupně i odvolacím zamítnuta. Tyto soudy přitom své rozhodnutí odůvodnily tím, že poškozený není oprávněn žádat odškodnění snížení tržní hodnoty vozidla, když bylo vozidlo opraveno do funkčního stavu. Poškozený ovšem s takovým rozhodnutím nesouhlasil.

Dovolání u Nejvyššího soudu

Poškozený dopravní nehodou se tedy rozhodnul pro podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Toto dovolání již bylo úspěšné. Nejvyšší soud se totiž rozhodnul vrátit celý případ k novému projednání. Stanovil přitom, že rozdíl mezi obvyklou cenou vozidla před dopravní nehodou a obvyklou cenou vozidla po opravě představuje také majetkovou škodu pro poškozeného, jestliže hodnota vozidla po jeho opravě se nedostala na původní obvyklou cenu.

Řešíte v současné době tuto problematiku a zajímá vás, zda byste na popisované odškodnění měli rovněž nárok? Obraťte se na specializovanou advokátní kancelář, která vám s problematikou odškodnění nehody pomůže. Nezapomínejte přitom, že každý případ je posuzován individuálně s ohledem na okolnosti konkrétního případu.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.