Záznam o dopravní nehodě

16.10.2009 | autor:

Záznam o dopravní nehoděOd ledna letošního roku vstoupila v platnost novelizace zákona týkající se dopravních nehod. Zjednodušeně řečeno pojednává o tom, že k většině dopravních nehod již nebudeme muset volat policii. K vyřešení situace nebo alespoň k jejímu přesnému zapsání bude sloužit protokol nazvaný Záznam o dopravní nehodě.

Kdy policii volat a kdy ne?


Policii nemusíte volat, pokud je odhadovaná škoda nižší než sto tisíc korun. Zraněný účastník však již je důvodem policii zavolat, i když automobily neutrpěly vážná poškození. Ohlašovat nehodu musíme i v případě, že jsme poškodili nebo zničili pozemní komunikaci, dopravní značky či svítidla anebo pokud jeden z účastníků odmítne vyplnit formulář. To stejné platí i ve chvíli, kdy nejsme schopni obnovit plynulost provozu nebo když dojde k poškození na majetku třetí osoby.

Záznam o dopravní nehodě


Zákon ukládá sepsat společný záznam o dopravní nehodě, ale nepřikazuje přesnou předlohu, jak má vypadat. Doporučuje se používat takzvaný euroformulář, který vyplní obě zúčastněné osoby, přičemž jejich výpovědi se mohou lišit a nemusí být stanoven viník nehody. Formulář je vhodné vozit vždy a všude s sebou. Vyplněný záznam s podpisy neprodleně odevzdejte pojišťovně. Je opravdu velmi důležité sepsat vše potřebné, abyste se později vyhnuli jakýmkoli komplikacím s pojišťovnou. Účast svědků nebo fotodokumentace vám může jen pomoci.

Na závěr ovšem nezbývá než popřát, abyste se v této situaci nikdy neocitli!


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.