Letos v létě na dovolenou do Chorvatska: Turisté jsou zde vítáni!

3.6.2021 | autor: Redakce PŽ

Letos v létě na dovolenou do Chorvatska: Turisté jsou zde vítáni!

Není tomu dávno, kdy jsme se zatnutými zuby přežívali lockdown. Na dovolenou jsme neměli ani pomyšlení – respektive jsme si raději nedělali plané naděje. Pandemie koronaviru však naštěstí ustupuje a myšlenka na cestování je čím dál hmatatelnější. Již nyní mohou čeští turisté do Chorvatska, které své hranice otevřelo již 9. května. Do té doby byla oblíbená dovolenková destinace dostupná pouze v případě prokázání „hospodářského zájmu.

 

V oficiálních dokumentech je zatím turismus tabu

Na otevření hranic turistům upozornil chorvatský deník Jutarnji list. Zdravotnické úřady sice povolují vstup pouze osobám, které v Chorvatsku vlastní nemovitost nebo jachtu, případně do země přijíždějí kvůli pohřbu. Další výjimkou jsou lidé s pozváním od ekonomického subjektu. A za třetí jsou uvedeni cizinci s „hospodářským zájmem. Deník upozornit na to, že ačkoliv turisté nejsou v dokumentech výslovně uvedeni, do dané kategorie spadají. Pro Čechy, pro než je bývalá „Jugoška“ tradiční dovolenkovou destinací, to znamená jediné – mohou si sjednat cestovní pojištění do Chorvatska a vyrazit na vyhlášené pláže.

Pokud o dovolené v Chorvatsku teprve přemýšlíte a odrazují vás drahé PCR testy, najděte způsob, jak ušetřit na jiném místě. Záchranou rodinného rozpočtu by mohla být výhodná last minute nebo akční kódy, díky kterým nakoupíte levněji výbavu.

Je pro Čechy v Chorvatsku povinná karanténa?

Doposud museli cizinci ze všech uvedených kategorií na 14 dní do karantény. Tato povinnost je naštěstí minulostí. Začátkem května to nepřímo potvrdil chorvatský ministr vnitra a šéf štábu civilní ochrany Dovor Božinović. Uvedl, že bezproblémovou propustkou do země je doklad o rezervaci ubytování.

Ministr zároveň podotkl, že otevření hranic platí plošně pro celou Evropskou unii. Chorvatsko prý nechce cizince vysloveně zvát, ale ani odmítat. Lidé, kteří si zaplatí dovolenou, mají dveře otevřené. Češi nyní mohou do země vstoupit i bez testu – vystačí si s potvrzením o očkování první dávkou. Podmínkou je vstup 22 dní po aplikaci vakcíny.

Pro turisty platí přísná pravidla

Dle chorvatského listu obdrží příchozí písemné pokyny ohledně doporučeného chování v době pandemie. Turisté se musí připravit na to, že je žádoucí, aby se co nejvíce zdržovali v místě ubytování. Koupání v moři samozřejmě zakázané není, stále však platí rozestupy a další hygienická pravidla, která většina přijala za nezbytná.

Pro některá média bylo vyjádření Božinoviće velkým překvapením, a to především proto, že otevření hranic turistům není uvedeno v žádných oficiálních dokumentech.

Zdroj obrázku: Darios / Shutterstock.comAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.