Přijděte na nové myšlenky na horách

27.12.2016 | autor: Redakce PŽ

Přijděte na nové myšlenky na horách

Zima je velice specifickým obdobím pro sportovní vyžití a odpočinek. Velký podíl na náročnosti má jednak počasí, jelikož nížiny často trápí inverzní počasí s mrazy a oblačností, jednak se výrazně zkracuje doba přirozeného světla, když často do práce i z práce jezdíme za tmy a na venkovní aktivity pak zbývá už jen tma. Víkendy a zimní dovolené však nabízí spoustu možností vyžití, zejména na horách.

Hory jsou zdrojem inspirace, odpočinku a klidu, a to nejen v zimě. Nicméně zasněžené špičky stromů na vrcholcích osvětlené sluncem ohřívající namrzlá líčka dodávají tu pravou atmosféru. Pokud navíc z vyšší nadmořské výšky sledujete shora inverzi, dostává výlet úplně jinou dimenzi. Co tedy během zimního výletu můžete podniknout?

Procházky po sněhu do aleluja

Bez nutnosti větších příprav, pouze s dobrým teplým oblečením a pevnými botami, se do lesů a hor můžete snadno vydat na procházky. Jednoduše pak při praskání sněhu pod nohami zapomenete na starosti všedních dní, pracovní povinnosti a trápení. Čerstvý čistý vzduch navíc skrze vaše plíce dodá do oběhu v zimě tak nedostatečnou energii a povzbudí na mnoho dalších dní, ideálně do příštího výletu.

Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2013/10/20/17/03/winter-198447_960_720.jpg

Aby nejen cesta byla cílem, můžete se vrhnout na zdolávání některého z našich vrcholů. Následný výhled z něj bude tou pravou odměnou za náročnou cestu, stejně jako čaj, svařené víno či dobrá horká polévka ze samotného vrcholu. Endorfiny získané úspěšným zdoláním pak potěší všechny zmrzlé turisty.

Urychlení přesunů se sportovním duchem

Pro sportovní nadšence pak na horách není nic lepšího než vyrazit v bílé stopě vstříc ujetým kilometrům. Běžkařské stopy jsou dnes díky rozvoji sportu strojově upravené a nejedná se o pouhé několikakilometrové okruhy, ale mnohé z našich horských masivů jsou doslova propleteny sítí stop a není tak vůbec nic složitého projet například Jizerské hory, Jeseníky či Beskydy křížem krážem na běžkách.

Pokud patříte mezi soutěživé jedince, můžete využít také závodní tratě, které jsou v Česku pro zimní sporty udržovány. Biatlonová trať se střelnicí v Novém Městě na Moravě zažila svou letošní premiéru teprve nedávno a až 35 tisíc fanoušků se mohlo radovat ze zlata Gabriely Koukalové, trať Jizerské 50 vrchol zimní sezony čeká za dva měsíce, pro veřejnost je pak Jizerská magistrála jak za dobrých sněhových podmínek, tak během letních měsíců otevřena celoročně. A nejsou to v našich podmínkách zdaleka všechny destinace s pravidelnými akcemi. Možnosti sázení na zimní sporty naleznete zde.

Vzhůru dolů ve světovém formátu

Vyznavači jízdy z kopce na čemkoliv pak v českých podmínkách zcela jistě ocení výrazný rozvoj lyžařských zařízení, kde se pomalu ale jistě uplatňuje zahraniční standard kabinkových či sedačkových lanovek, kvalitního zázemí pro odpočinek či něco dobrého k snědku a zejména péče o sjezdovky. Proto už není nezbytné jezdit stovky kilometrů do zahraničních resortů, ale na dosah ruky, a přitom stále doma se vybudovala taková centra, za která by se ani v zahraničí nemuseli stydět.

Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2016/10/18/19/27/switzerland-1751160_960_720.jpg

Sjezdové lyže i snowboardy dávají rodinnému pobytu na horách tu pravou idylku. Kromě sportovního vyžití a zdravého pobytu v přírodě navíc dovolená s přáteli či rodinou posiluje vzájemné vztahy. Hory jsou tedy ideální zimní destinací ve všech směrech, kam se letos vydáte vy?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.