Vanuatu: dovolená v dobrodružném Pacifiku

25.11.2011 | autor: Redakce PŽ

Vanuatu: dovolená v dobrodružném PacifikuExistuje spousta vzdálených míst, o nichž každý pravý cestovatel rád sní. Tajně touží, aby jeho putovní bota pošlapala místní půdu, zanechala stopu na nekončících slunných plážích, spočinula ve stínu palem a zároveň zabořila svou podrážku do hlíny deštných lesů a vystoupila na vrchol s půvabným výhledem. Jedním takovým snovým místem může být právě Vanuatu.

Vítejte na Vanuatu


Vanuatu je soustroví umístěné v Pacifickém oceánu severovýchodně od Austrálie. Po dlouhém letu, kdy budete muset několikrát přesednout (např. Čína, Austrálie) na vás ihned dýchne místní atmosféra provoněná ibiškem a tamní obyvatelé tmavé pleti vás přivítají lahodným kokosovým nápojem a originální doprovodnou hudbou nevídaných podomácku vyrobených strunných nástrojů.

Při cestování na Vanuatu se vyplatí si vzít alespoň čtrnáct dní volna, abyste si mohli dobrodružství užít naplno, procestovat místní ostrovy a zároveň se zbavit velkého časového posunu (rozdíl deseti hodin). Vanuatu se celkově skládá z 83 ostrovů a ostrůvků. Nejvýznamnější jsou: Efate, Tana, Espiritu Santo, Malekula, Ambrym, Pentecoast a Maewo. Stojí za to se podívat nejméně na tři z nich. Každý totiž nabízí jiné zážitky (ať už to jsou aktivní vulkány, scénické lety či potápění k vraku lodi). Nejjednodušší způsob přesunu mezi nimi je využití lokální letecké dopravy (http://www.airvanuatu.com).

Poklady ostrova Efate


Na nejznámějším ostrově Efate se nachází hlavní město Port Villa s mezinárodním letištěm. Rozlohou není největší, ale je rozhodně nejrozvinutější a nejcivilizovanější. Před rokem zde konečně byla vybudovaná asfaltová silnice, po níž se z města lehce dopravíte kamkoli na ostrově. Skvělým jednodenním výletem může být okružní jízda v zapůjčeném autě (skvělé nabídky naleznete v autopůjčovnách Herz, Avis, Budget Car Rentals aj.).

Vydejte se na cestu proti směru hodinových ručiček (z jihu na sever). Na severozápadě na vás čekají serpentiny, které je lehčí zdolávat směrem dolů než nahoru. Jakmile projedete ‘branami' města, vydáte se směrem na jih a neměli byste minout pláž Tamanu u luxusního resortu Blue Water, kde se můžete pokochat pohledem na akvárium s želvami, útesovými žraloky a tropickými rybami. Poblíž se nachází několik modrých lagun, kde se krmí želvy a nádherně zbarvená voda svádí k vykoupání. Potěší vás, že pláže jsou většinou liduprázdné, a tak si užijete soukromí bez pokukujících turistů. Následuje vesnička Eton, která vás přivítá vřelostí domorodců. Ti se s vámi lehce dají do hovoru a dobrou angličtinou vám rádi přiblíží místní tradice a život. Nečekejte velké vesnice, obvykle jde jen o shluk několika domků vyrobených z přírodních surovin, které by snad i vlk z pohádky o třech čunících snadno rozfoukal. Lidé jsou však spokojení a svůj skromný život si užívají naplno.

Pláž Sara nabízí úchvatný výhled na protější malé ostrovy Emao a Shepherd Island. Pokud máte dostatek času, naskočte na trajekt a jeďte ostrůvky prozkoumat. Nejen pláže stojí za vidění. Na severu byste se měli zastavit i na prohlídku malého muzea s pozůstatky letadel a zbraní z druhé světové války. Pokud si připlatíte, součástí prohlídky může být i šnorchlování nad vrakem ztroskotaného amerického letounu.

Sever se také pyšní několika vyššími vrcholy, které stojí za to zdolat. Výhled z nich na téměř celé souostroví je neopakovatelný. Pokud nejste příznivci výšlapů, postačí vám i okouzlující pohled z výhledových platforem. Následující serpentiny vás zavedou k tradičním trhům s lahodnými pokrmy a ručně vytvořenými výrobky, k nádherným kaskádám a k ostrovu Hideaway, kde se nachází unikátní podmořská pošta. Kde jinde se vám naskytne možnost ponořit se do hloubky několika metrů a mezi pestrobarevnými rybami poslat babičce pohled?

Nezapomenutelná Port Villa


Hlavní město Port Villa je umístěné na východní části ostrova Efate. Zde jakoby se čas zastavil. Lidé nikam nespěchají, užívají si dobrého jídla a společnosti ostatních v malém parku u přístavu s výhledem na protější ostrůvek Iririki. Centrum města žije a i v nočních hodinách najdete nějaký ten otevřený bar s výborným jídlem a muzikou. Nezapomeňte se místních poptat po kavárnách, které nabízejí tradiční nápoj "kava". Ten sice nevypadá vábně ani nechutná zrovna nejlépe, ale příjemně vás uvolní a naladí na nadcházející večer. Kava zde není zakázaná, a dokonce si můžete koupit sušené kořeny a odvézt si je s sebou domů. Pro jistotu to ale nezkoušejte.

V Port Ville najdete nejen ubytování, ale pořádají se odtud i veškeré organizované výlety. Pokud nemáte řidičský průkaz, vydejte se na okružní cestu s průvodcem. Využijte výletů do vesnic s historickým a kulturním poučením a rozhodně se odvažte k potápění či šnorchlování v okolních vodách. Rozmanitost a barevnost podmořské fauny a flóry je bezmezná. Instruktoři také rádi vábí útesové žraloky, které si můžete pohladit. Nebojte se, tihle nekoušou!

Vanuatu je exotickou pochoutkou pro všechny cestovatele. Neváhejte ušetřit pár korun a vydejte se na dobrodružnou dovolenou, kde si aktivně odpočinete a nabijete energii na přicházející chladnou zimu. Hledáte-li exotiku, Pacifik je místem pro vás. A sny jsou přece od toho, aby se plnily!


Silvie Langerová
Foto: my-world-travelguides.com

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Jan P. Neregistrovaný | 2011-12-01 18:27:16
Zajet si v zimě k móři vůbec nejni marný, jenže kde na to vzít? Už několik let mě láká mexiko, kde by mělo bejt líp jak u nás o dost. Ale budu šetřit a jednou se to zadaří, že? musí.
Hodnocení: 0
Vložil: kajineckaaa Neregistrovaný | 2011-11-28 13:32:11
Já tam chci!!!! To snad ani není možný!!!!
Hodnocení: 0
Vložil: lenka Neregistrovaný | 2011-11-25 16:51:54
Kolik to tak stojí taková dovolená? I s letenkou a pobytem?
Hodnocení: 0
Vložil: Jirka Neregistrovaný | 2011-11-25 16:34:45
Letos jsme s přítelkyní na Vanuatu byli. Nezapomenutelné! Skutečně doporučuji všem kdo mají rádi exotiku a teplo. Kdybych byl mladší, asi bych tam přítelku požádal o ruku;-D
Hodnocení: 0
Vložil: bartosova jana Neregistrovaný | 2011-11-25 16:18:09
Hned bych tam jela, muj sen je jet na exotickou dovolenou v zime, abych nemusela trcet tady v tom mrazu a hnusnym pocas!!!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.