Za orientem do Istanbulu

17.2.2009 | autor:

Za orientem do Istanbulu

Hledáte pro svou letní dovolenou něco nového a nevyzkoušeného? Lákají vás památky s příměsí orientu? Plánujete menší poznávací výlet a rádi byste odjížděli obohaceni novými zážitky? Zajímá vás muslimská kultura? Chtěli byste se procházet městem s bohatou historií pyšnícím se pestrou směsicí různých kultur a náboženství? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli „ano“, pak jsou pro vás následující řádky jako stvořené. Pokud toužíte po krásách, dobrodružství, vynikající kuchyni a neobyčejné atmosféře, vydejte se bez váhaní do tureckého Istanbulu! Toto město na spojnici východu a západu vás svou originalitou a unikátností zaručeně dostane!

Istanbul je vskutku světovým unikátem. Už jeho strategická poloha – samotné město leží na 28. stupni východní zeměpisné délky a 48. stupni severní zeměpisné šířky – z něj dělá jediné město světa rozprostírající se hned na dvou kontinentech. Ne nadarmo je tak Istanbulu přezdíváno most mezi východem a západem či spojnice Evropy a Asie. Město samotné se skládá ze dvou částí – evropské, ve které najdeme historické centrum a obchodní čtvrtě; a asijské, která zastupuje rezidenční část Istanbulu.

Evropa i Orient

Město Istanbul v sobě nese také bohatý odkaz mnoha světových kultur, zejména evropské a arabské. Kde jinde najdete takové architektonické skvosty jako mešita Aya Sofya, která byla vybudována na základech původní křesťanské stavby a jejíž interiéry berou dech. Neméně impozantní je symbol Istanbulu – Sultanahmed přezdívaný také Modrá mešita. Na rozdíl od Aya Sofyi, která slouží dnes jako muzeum pro turisty, nebyl provoz v Modré mešitě přerušen. Při její návštěvě si tak můžete na vlastní oči vychutnat duchovní zážitek spolu s místními, kteří jsou z devadesáti devíti procent vyznavači islámu.

Náboženství

Náboženství je celkově jedním z pilířů turecké kultury a dá se bez nadsázky tvrdit, že je tím hlavním. Proto najdete náboženské stavby (především mešity) po celém Istanbulu. Mezi další památky tvořící panoráma Istanbulu patří palác Topkapi, který je obehnán zbytky původních byzantinských hradeb a který leží na malém poloostrově hned u mořského břehu. Součástí komplexů je mnoho muzeí, komplex bývalé sultánské rezidence a dalších atributů původní turecké kultury. Můžete se projít parkem až k náměstí Sultanahmed, které je kromě přístavů asi nejrušnějším místem v Istanbulu. Najdete zde modlící se muslimy, ženy a děti na piknicích, studenty, prodavače místních pochoutek a množství turistů v jakoukoli denní dobu. Centrum města je obklopeno mnoha tržnicemi, kde můžete nakoupit vše od vodních dýmek přes oblečení, nábytek až po voňavá koření a jiné pochoutky.

Istanbul sám o sobě je chaotický, unikátní, nezapomenutelný a tolik odlišný od toho, co všichni známe. Jako jediná evropská metropole v sobě nese nádech orientu a vůni nečekaných a neobvyklých zážitků. Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.