Recenze a trailery k filmům

Vše A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


    Warning: mysql_fetch_object(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /data/web/virtuals/21426/virtual/www/inc/movies/submask_movie_list.inc on line 87

    Warning: mysql_fetch_object(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /data/web/virtuals/21426/virtual/www/inc/movies/submask_movie_list.inc on line 99

    Warning: mysql_fetch_object(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /data/web/virtuals/21426/virtual/www/inc/movies/submask_movie_list.inc on line 111

Mlynáři od Babic

18.9.2009 | autor:

Dokument natočený podle stejnojmenné knihy Luďka Navary a Miroslava Kasáčka, vypráví o represích, které rozpoutal komunistický režim po tak zvané "babické tragédii". Svým rozsahem se stíhání, které nastalo po zinscenované a komunistickou stranou předem připravené střelbě v babické škole, považuje za největší od dob heydrichiády. Dokument odhaluje dosud netušené souvislosti, oslovuje pamětníky a přináší řadu zajímavých postřehů.

Babická tragédie, jak začali lidé babickým událostem z července roku 1951 říkat, začala střelbou v místní škole. Čtyřčlenná skupina vedená údajným americkým agentem Ladislavem Malým zaútočila v babické škole na schůzi národního výboru. Po útoku zůstali na místě tři mrtví. Komunistická strana případ nikdy řádně nevyšetřila a pamětníci se shodují na tom, že situace toho dne byla víc než chaotická. Nicméně přes nedostatek důkazů a právní nekorektnost celého případu využila komunistická strana Babický incident k potření místního odporu. Soukromí zemědělci, živnostníci, křesťané i místní inteligence byla zatýkána, mučena, souzena a odsouzena.

Sto odsouzených, jedenáct trestů smrti, čtyři zesnulí během věznění a stovky deportovaných rodin postižených: to jsou výsledky babického procesu. Avšak pronásledování, strach a bolest jsou škody, které se nedají tak jednoduše vyčíslit a které dozajista pocítil v létě roku 1951 v okolí Babic každý.

Dokument natočilo Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava za využití dosud nepublikovaných archivních materiálů pod taktovkou Marcela Petrova. Svoji hlavní dějovou linii soustřeďuje kolem rodiny Melkusů, vlastníků mlýna v okolí Babic.

 

Autoři: Luděk Navara, Miroslav Kasáček
Režie: Marcel Petrov
Dramaturg: Josef Albrecht

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.