Jak funguje samočistící pyrolytická trouba?

8.2.2018 | autor: Redakce PŽ

Jak funguje samočistící pyrolytická trouba?

Pečící trouba je v domácnosti výborný pomocník, jelikož příprava pokrmů v ní není tak náročná. O to náročnější je její údržba a čištění zbytků jídla, které jsou připékány ke stěnám trouby. Na trhu jsou ovšem pyrolytické samočistící trouby, které se umějí vyčistit samy.

Co je vlastně pyrolýza?

Jedná se o proces, při kterém v troubě dochází k rozkladu organických látek za působení tepla. Teplota se při pyrolytickém procesu pohybuje mezi 300 až 2000 stupni Celsia. Při nižších teplotách dochází fyzikálním odštěpením vody k sušení a tvorbě vodní páry. Při teplotách středně vysokých, kolem 500°C nastává tzv. suchá destilace, což je přeměna molekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík.

Zajímavost: Termín pyrolýza pochází z řečtiny a v překladuznamená “rozpuštění”.

Jak pyrolytické trouby fungují?

Pyrolytické trouby jsou vybaveny samočistícími vložkami na vnitřních stěnách, které díky mikroporéznímu povrchu vstřebávají veškeré nečistoty vznikající během pečení. Pyrolytické trouby jsou založeny na principu zahřátí pečicí komory nateploty dosahující až 500 °C. Při takto vysoké teplotě se veškeré zbytky spálí na popel, který lze snadno setřít vlhkým hadrem, bez připečení. Pyrolytické čištění se dá považovat zanejšetrnější způsob čištění.

Tip: Pokud chcete ušetřit čas k příjemnějším činnostem, než je čištění trouby, podívejte se na vestavnou pyrolytickou troubu od známého výrobce Gorenje.

Je taková trouba bezpečná?

Pyrolytická trouba je v době samočištěníbezpečně uzamčená a její otevření je možné až po úplném vychladnutí. Proto zde nehrozí žádné nebezpečí a je tedy naprosto bezpečná.

Zajímavost: Celý cyklus čištění trvá 90 minut. Při nastavení na tuto funkci se automaticky uzamknou dvířka trouby a otevřou se teprve po dokončení cyklu a poklesu teploty na bezpečnou úroveň.

Jaké jsou další výhody?

Na trhu dnes najdete hned několik modelů moderních samočisticích pyrolytických trub od různých výrobců. Ačkoli tyto trouby nepatří mezi nejlevnější, investice do nich se rozhodně vyplatí, jelikož dokáží ušetřit mnoho cenného času. Další výhodou samočištění je fakt, že dobře vyčištěná trouba si dlouhodobě udržuje svoji energetickou náročnost.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.