Tajemství drahých kamenů. Mají drahokamy léčivé schopnosti, nebo je to mýtus?

22.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Tajemství drahých kamenů. Mají drahokamy léčivé schopnosti, nebo je to mýtus?Drahé kameny provázejí člověka od nepaměti, již v dávných dobách jim lidé přisuzovali čarovnou moc. Ať už šlo třeba o sugesci, věřili, že mají kladný vliv na jejich zdraví, štěstí, osud, tedy na celý jejich život. Proto byl tak velký zájem o různé vzácné kameny, které zdobily snad každého. V nošení drahých kamenů se skrývala nejen touha po kráse, ale také přání pozitivně ovlivnit svůj osud.

Dokážou drahé kameny ovlivnit náš osud?


Dnes se nám taková tvrzení zdají bájná a pohádková. Drahé kameny dodnes využívají nejen afričtí šamani ke svým rituálům, ale i Tibeťané a Indiáni pro léčbu nejrůznějších nemocí. Amatérské výzkumy převážně v zahraničí se snaží dokazovat, že drahokamy a polodrahokamy ovlivňují pozitivně lidskou psychiku a mohou mít vliv na naše zdraví. Proto zájem o jejich účinky neustává. Ve Spolkové republice Německo v léčivý účinek drahokamů věří asi tři tisíce lékařů a léčebných praktiků. Léčivé účinky drahých kamenů znali již ve starověku Číňané a Indové, dnes někteří lidé studují staré záznamy ve snaze tyto účinky znovu objevit.

Uznávaný ochránce zvířat a právní zástupce dr. A. Grasmüller z Mnichova vlastnil jeden z drahokamů a tvrdil, že mu přináší klid a odpočinek. Herečka R. M. Kubitscheková uváděla, že bez svého drahokamu nechodí na natáčení a že jí drahokam pomáhá k vyšší koncentraci. Berlínská věštkyně G. Hoffmannová zase spoléhala na svůj ametyst.

Jsou drahokamy mrtvé nebo živé?


Jaká je vlastně pravda o léčivých účincích minerálů? Většina lékařů i laiků zastává názor, že kámen je mrtvá hmota. Existují však lékaři, kteří soudí, že drahokamy a polodrahokamy mají potenciální schopnost kondenzovat určité formy energie.

Takové úvahy souvisí s psychotronikou. Psychotronika studuje jevy, které jsou spojené s psychickými procesy a jsou doprovázeny určitým energetickým projevem. Psychotronické experimenty jednoznačně prokázaly, že chemické procesy lze ovlivnit lidským subjektem. Subjekt například může ovlivnit krystalizaci látky tak, že se změní uspořádání krystalů a jejich velikost. V letech 1982 až 1983 jeden z autorů knihy Perspektivy telepatie Zdeněk Rejdák a doc. Bauer studovali růst krystalů pod vlivem energetických polí člověka. Orientační pokusy prováděli s krystaly nasycených vodných roztoků chloridu sodného. Zjistili, že některé osoby byly schopny výrazně změnit růst krystalů a toto působení nebylo možno vysvětlit tepelným působením, protože všechny vzorky byly zakryty skleněnou fritou.

Působí člověk na drahokamy a drahokamy zase na něj?


Lze se tedy oprávněně domnívat, že existuje také působení opačné, kdy krystal drahokamu nebo polodrahokamu, působí na psychiku a energetická pole člověka. V knize Světlo dávných věků je uvedeno, že egyptský bůh Thowt byl jakýmsi strážcem Oka. Korunovace krále nebo faraóna byla aktem vkládání Oka na jeho hlavu. Oko byl drahokam vybroušený do tvaru oboustranné rozety, tedy bipolárního jehlanu, který byl vsazen do čelenky ze zlata a stříbra. Drahokam byl v čelence umístěn tak, aby po vsazení na hlavu krále byl v kontaktu s šestou čakrou, třetím okem. Později tuto čelenku obohatili o podobný drahokam, který se dotýkal sedmé čakry, zvané korunní čakra.

Podle esoterické vědy měly drahokamy příslušné čakry očišťovat, stimulovat a uvádět je do synchronní fáze s vesmírným Nadvědomím, tedy s Bohem. Král takto získával kontakt se sférou univerzálního vědomí. Esoterická věda se také zmiňuje o léčebných účincích různých krystalů, kterým je připisován magický význam. Samozřejmě že "solidní věda" takové úvahy odmítá a považuje účinky drahokamů a polodrahokamů za neprůkazné a krajně nejisté. Tvrdí, že pozorovaný účinek na jednotlivce může být způsobem i jinými příčinami a nemusí nutně souviset s drahým kamenem.

Jestliže přijmeme hypotézu o nějakých účincích drahých kamenů, pak jsou tyto účinky natolik slabé, že se mohou rušit nebo naopak zesilovat s jinými jevy. Hodnověrné záznamy o prokazatelných účincích drahých kamenů neexistují. Pokud by takové záznamy ale existovaly v dostatečném množství, stejně by jejich statistické zpracování nepřineslo žádné výsledky, protože hledaný efekt by se ztratil v náhodném vlivu jiných negativních jevů. Na každého člověka může účinek drahého kamene působit poněkud jiným způsobem, protože člověk je dnes ovlivněn řadou jevů a faktorů. A tak mýtus o účincích drahých kamenů tedy zůstane zřejmě nadále jen mýtem.


Jiří Šťastný
Foto: drahe-kameny.cz


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.