Vybíráme pejska do rodiny

14.9.2016 | autor: Redakce PŽ

Snad každý rodič někdy uslyší od dítěte přání pořídit domů pejska. Vyhovět, či ne? Pokud nejste milovníci psů a neodkážete si každodenní péči o mazlíčka představit, raději nepodléhejte. Jestliže psy rádi máte a sami jste si někdy chtěli čtyřnohého parťáka pořídit, tak proč ne? Vězte, že hlavní starost bude asi stejně na vás, děti se rády pro něco nadchnou, ovšem prvotní elán je brzo přejde, takže přání mít psa musí být především vaše. Pes v rodině znamená starosti, ale i spoustu radostí a stane se nejen kamarádem dětí, ale i určitým výchovným prostředkem. Děti, které vyrůstají se zvířaty, dostanou do vínku mnoho pozitivního.

Jsme zkušení pejskaři?

Otázkou zůstává, jakého psa vybrat. Aby totiž dělal radost, musíme zvolit správné plemeno, pohlaví a vhodného jedince. Existují desítky psích plemen, do rodiny s malými dětmi jsou vhodná jen některá. Záleží hodně na tom, jak jsme my dospělí zkušení pejskaři. Dobrý kynolog zvládne i hůře ovladatelné plemeno, které se může stát pro děti skvělým parťákem, ale pokud by nebyl takový pes správně vychován, způsobí řadu potíží a může být až nebezpečný, nepřeceňujme své možnosti! Zdraví a pohoda členů rodiny jsou vždy na prvním místě.

Malý či velký, z útulku či od chovatele

Vybrat správnou rasu psa nemusí být vůbec tak jednoduché. Určitě je zajímavou variantou vzít si pejska z útulku, u něj ale nemusíme dopředu vědět, jak se sžije s malými dětmi, která plemena psů jsou v něm „namixovaná“, a co vše má za sebou. Velké plemeno pravděpodobně bude stát více peněz, především díky větší spotřebě kvalitního krmiva. Potřeby a krmení seženeme například na e-shopu mujmazlik.cz. I malý pejsek má své specifické nároky. Pes není hračka, je to kamarád a starost na roky dopředu. Ať máme psa sebevhodnějšího do rodiny, potřebuje správnou výchovu i péči.

První místo zaujímá labrador

Podíváme-li se na žebříček oblíbenosti psích plemen nejen u nás, ale i v některých jiných zemích, vede labradorský retrívr. Ten je do rodiny obecně vhodný, o dost méně pak už německý ovčák okupující druhou příčku. Ani yorkshirský teriér na třetím místě nemusí být úplným mazlíčkem, kupodivu takto malý pejsek potřebuje správně vychovat, aby si s ním děti mohly bezpečně hrát. V mnoha rodinách úspěšně funguje jako domácí mazlíček bernský salašnický pes. Ani „bojová plemena“ bychom neměli zatracovat. Pokud mají tito psi důslednou výchovu, jsou k dětem úžasní.

Poraďme se s odborníky

Samozřejmě, že žádného psa bychom s malými dětmi neměli nechávat bez dozoru! A ani výcvik nenechávejme na dětech, ač už trochu starších. U každého plemene, které se nám líbí, si důkladně zjistěme jeho nároky, a to, do jakých podmínek je vhodné. Nejlepší bude poradit se se zkušeným chovatelem. Setkejme se se zástupci plemene naživo, informace z knížek mohou být zkreslené. Užitečné informace načerpáme i z důvěryhodných zdrojů na internetu, například na Infopes.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.