Jak si užít dovolenou s malými dětmi? Máme pro vás seznam tipů.

9.11.2021 | autor: Redakce PŽ

Jak si užít dovolenou s malými dětmi? Máme pro vás seznam tipů.

Také už vás nebaví letošní léto plné mraků a deště a zvažujete, že přeci jenom pojedete někam za sluníčkem a k moři? Pokud máte malé děti, možná vám tento článek pomůže při rozhodování, jakou dovolenou zvolit a jak se připravit na případná úskalí.

Dovolená s dítětem - auto nebo letadlo?


Cestování je asi největší potíž, kterou je potřeba při cestě za mořem s malými dětmi řešit. Co do způsobu cestování, nabízejí se dvě hlavní varianty, ze kterých většina lidí vybírá. Je to cesta letadlem nebo vlastním autem. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Cestování automobilem obnáší několik hodin strávených v autosedačce. Pečlivě zvažte, zda jste schopni s dětmi např. dvanáctihodinovou cestu do Chorvatska takto absolvovat. I když pojedete přes noc, děti pravděpodobně přivázané v sedačce celou noc nepřespí. Počítejte s přestávkami, občerstvením a zábavou. Pokud mají vaše děti rády pohádky, vřele doporučujeme pořídit si do auta přenosné DVD, které se připoutá na zadní část předních sedadel a děti cestou spokojeně sledují pohádky. Na trhu je jich opravdu hodně a dají se pořídit poměrně levně.

Vy samotní své děti nejlépe znáte, takže musíte zodpovědně vyhodnotit, zda takovou cestu zvládnou nebo ne. Pokud pláčou už i při kratších vzdálenostech a v autosedačce se jim prostě nelíbí, nebude tento způsob cestování na dovolenou ta nejlepší volba.

Pokud pojedete přes noc, počítejte ještě s jednou věcí. Děti budou na rozdíl od vás přeci jen odpočaté a po příjezdu na místo pobytu se jim s největší pravděpodobností rozzáří oči a budou chtít vyzkoušet všechna lákadla, která tam budou k dispozici. Zatímco vy budete nevyspalí a unavení. První den budete muset nějak zvládnout, než doženete spánkový deficit.
 
Obrovskou výhodou cestovaní automobilem je možnost se kdykoli vrátit domů. V případě nemoci dítěte či jiného problému prostě sednete do auta a odjíždíte. Takto snadné to u leteckého zájezdu není. Ten má ale jiné výhody. Cesta letadlem je pohodlná, rychlá a nabízí možnost podívat se i do vzdálenějších destinací. Letištní haly jsou vybavené dětskými koutky, kde si můžete zkrátit čekání na letadlo. Na některých letištích, třeba v Praze na Ruzyni, je i dětská místnost s koberci a hračkami pro menší děti. Pokud zvolíte cestování letadlem, určitě budete méně unavení.

Pokud máte dítě ještě v kočárku, dovezete ho v něm až do letadla. Těsně před vstupem na palubu odevzdáte kočárek letištnímu personálu a sotva z letadla vystoupíte, už jej zas budete mít k dispozici. Na palubě letadla vám letušky rády přihřejí vodu na dětský sunar nebo přinesou dětem sušenku. Některé letecké společnosti nabízejí dětem i drobné hry jako omalovánky, nálepky a jiné.
 

Výběr hotelu pro dovolenou s dětmi


Na našem trhu existují cestovní kanceláře, které nabízejí speciální hotely pro rodiny s dětmi. Jsou to hotely, které jsou pro potřeby dětí plně vybavené. Postýlky a jídelní stoličky jsou samozřejmostí. Na místě pobytu jsou česky hovořící animátoři, kteří si s dětmi (většinou od tří let věku) hrají, večeří, plavou, nebo tancují. Nabízí tak i rodičům možnost si na dovolené odpočnout.

S hlídáním menších dětí je to horší. Takové hlídání nabízí většinou dražší hotely a je zpoplatněné. Cena se pohybuje kolem 15 euro za hodinu. V každé případě vám výběr vybaveného a na děti zaměřeného hotelu může pobyt na dovolené velice usnadnit.

Při výběru hotelu v případě leteckého zájezdu si dejte také pozor na to, aby hotel nebyl příliš vzdálený od letiště. Další 2 hodiny strávené v autobuse s dovádějícími dětmi by vám na energii moc nepřidaly. Navíc autobusy, které klienty většinou převáží, nebývají vybaveny autosedačkami.
 

Chraňte děti před sluncem!


V přímořských destinacích se teploty v tuto dobu pohybují kolem 30 stupňů a výše, nebe bez mráčku. I pro dospělého člověka je náročné takový teplotní skok zvládnout. Pokud plánujete program dne, vždy ho plánujte tak, abyste v době minimálně od 11 do 15 hodiny nebyli s dětmi na sluníčku. Takový úpal by nebyl na dovolené v cizině nic příjemného. Zajděte si na dobrý oběd, využijte vnitřních prostor, které hotely nabízí. Venku nezapomeňte dát dětem klobouček. Nikdo z personálu určitě nebude nic namítat, ani když se děti budou koupat v tričku jako ochraně před spálenými zády.
 

Co nezapomenout sbalit a dovézt z domu

Nezapomeňte přibalit dětem nějakou věc, kterou mají rády a na kterou jsou z domova zvyklé. Třeba plyšové zvířátko nebo oblíbenou deku. Může vám hodně pomoci při usínání. Přeci jen v novém prostředí mohou mít děti se spánkem ze začátku problém. A pak samozřejmě opalovací krémy s vysokým faktorem, které jsou na trhu k dostání i speciálně vyráběné pro děti. Pokud byste cokoli ze základních věcí zapomněli, myšleno dětské výživy, sunar, plenky a jiné, vše by mělo být možno v letoviscích dokoupit. Doporučujeme nákup těchto věcí přímo v lékárnách. Nezapomeňte určitě i na dětská vtipná body.

 

Na dovolenou sami s dětmi nebo s přáteli a rodinou?


Než vyrazíte na dovolenou, zvažte, zda by nebyla možnost, aby s vámi cestoval ještě někdo další. Doma máte vše pro děti uspořádané, takže víte, kam je můžete v klidu pustit samotné, kde se jim nic nestane. Nové prostředí na dovolené znát nebudete, takže budete muset, obzvlášť hodně malé děti, hlídat na každém kroku. Je to poměrně vyčerpávající. Pokud byste jeli s přáteli, kteří mají také děti, můžete se v hlídání prostřídat a jít si občas třeba sami zaplavat. Ideální, kdyby s vámi mohla jet babička s dědou. Budou rádi, že si užijí vnoučátek, a vy budete mít možnost si občas trochu odpočnout a strávit čas samotní.
Pokud všechna úskalí cestování s dětmi předem zvážíte a připravíte se na ně, neměli byste mít na dovolené problém. I když se takováto dovolená může zdát trochu náročná, ruku na srdce: děti tak rychle vyrostou a jednou přijde doba, kdy už s vámi na dovolenou jet třeba nebudou chtít. Tak si užívejte toho, co právě máte a prožíváte!


Alena Budařová (více o ní zde)Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.