Nesoustředěnost dětí při učení. Jak si s ní poradit?

16.12.2022 | autor: Redakce PŽ

Nesoustředěnost dětí při učení. Jak si s ní poradit?

S nesoustředěností při učení se potýká řada rodičů. Zjistěte, jak ji může ovlivňovat strava a jak s tímto problémem dětem pomoct.

Soustředěnost a nesoustředěnost: co to je?

Soustředěnost v podstatě znamená, že se dokážeme plně soustředit na jednu věc nebo činnost. Jinými slovy lze také říct, že se jedná o míru koncentrace jedním směrem. Jako nesoustředěnost se poté označuje pravý opak.

 

Pokud je člověk nesoustředěný, nedokáže se plně koncentrovat na jednu věc či činnost (například již zmíněné učení). Takové dítě má tendenci neposlouchat, od učení odbíhat, ošívat se nebo se také úkolům vyhýbat. Často se také můžete setkat s tím, že děti zapomínají na to, že vlastně nějaké úkoly mají. 

Jak soustředěnost ovlivňuje naše strava

Na míru naší koncentrace má velký vliv strava. Pokud je tělo hladové, nebo naopak přejedené, soustředit se nedokáže. Z toho důvodu je třeba pamatovat na to, abyste dítěti zajistili pravidelný režim a stravování.

 

Pozornost je však třeba věnovat i samotné skladbě jídelníčku. Ta by měla obsahovat dostatek ovoce a zeleniny. Pamatujte také na dostatečný pitný režim. Kromě toho myslete na to, že by dětská strava neměla obsahovat obrovské množství cukrů. Děti jsou totiž po jeho konzumaci plné energie a jen ztěží dokáží sedět na místě a na učení se soustředit. 

Jak můžete nesoustředěnost dětí ovlivnit vy jako rodiče 

Ze všeho nejdříve lze doporučit, abyste děti vždy nechali dokončit jejich úkoly. Nezasahujte do jejich průběhu a nesnažte se ušetřit svůj čas tím, že jednotlivé činnosti uděláte za ně. Pro děti je důležité, aby se naučily, že každá aktivita má svůj začátek, průběh a konec.

 

Také se snažte děti vést k tomu, aby dokázaly překonávat případné překážky. Ukažte jim, jak lze danou překážku překonat, ale zbytek nechte na nich. Zkrátka a jednoduše je veďte k samostatnosti. Dále se také vyhněte tomu, že budete činnosti dětí přerušovat. A to již v útlém věku, kdy chtějí přirozeně zkoumat okolí a my je od věcí odstrkujeme nebo je od nich zbytečně oddalujeme. 

 

Více informací z oblasti vzdělávání najdete na www.basic.czAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.