Jak zvládnout rozvod a nepropadnout depresi

25.2.2021 | autor: Redakce PŽ

Jak zvládnout rozvod a nepropadnout depresi

I když to nějakou chvíli vypadalo, že rozvodovost výrazně klesá, přišla koronavirová pandemie, více času tráveného s partnerem, existenciální krize a do toho ještě “ponorka”. A žádost o rozvod se posléze psala doslova sama. Pokud se i váš vztah rozpadá a pokud se schyluje k rozvodu, důležité je hlavně nepropadnout depresi. Zejména, pokud žijete v domácnosti s dětmi, v jejichž očích byste měli stále zůstat hrdiny, za které vás považují, i když to nikdy neřeknou nahlas.

Podle průzkumu je rozvod jednou z nejhorších událostí, která člověka může potkat. Na stupnici nejvíce stresujících události se právě rozvodové řízení nachází v první trojici. Horší, respektive víc stresující je už snad jen smrt životního partnera. Situace nabírá dramatičnosti v případě, že se rozvod týká i dětí, které z rozpadu vztahu svých rodičů ještě nemají rozum.

Snažte se držet své pocity na uzdě

Zejména, pokud se rozvod týká právě i vašich dětí, je důležité udržet své pocity na uzdě. Je naprosto normální pociťovat smutek, lítost, frustraci nebo vztek či úzkost. To jsou pocity, které zkrátka k této stresující události patří. Je však třeba si uvědomit, rozvodem svět nekončí a že musíte být stále tím supermanem pro své dítě, na které se, bohužel, vaše pocity přemísťují, i když to samozřejmě nechcete.

Je důležité se na vztah podívat zpětně. Zrekapitulujte si to, co bylo na vašem vztahu špatně, proč to dospělo do takového stádia. Uvědomění si chyb vede k rychlejšímu oproštění od pocitů, které vás aktuálně ničí a které tím pádem ničí i vaše děti.

Stanovte si každodenní program

Jedním z klíčových momentů podle psychologů je odchod partnera z domácnosti. Když se sbalí veškeré kufry, když se vezme i to poslední, co partner či partnerka doma měli. V takovém momentu je důležité stanovit si každodenní program, který se snažte dodržovat. Důvodem dodržování vašich cílů a povinností je, abyste se nemohli soustředit na nic jiného, co se ve vašem životě děje. Soustřeďte se jenom na úkoly, které je nutné splnit. Postupně dojde ke srovnání vašich myšlenek a dlouhodobé osamění nebude mít rozkladný účinek.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.