Víte, jak se vypořádat s rozchodem?

12.3.2019 | autor: Redakce PŽ

Víte, jak se vypořádat s rozchodem?

Rozchod symbolizuje událost, ze které se někdy velmi těžko vzpamatovává. Podle psychiatrů většina z nás po rozchodu či rozvodu prochází níže popsanými fázemi v rozdílně dlouhé intenzitě. Jak se s touto bolestnou životní etapou vypořádat?

Nejprve jste v šoku

Bezprostředně po uvědomění si faktu, že vztah skončil, přichází fáze šoku. Často máme v takové chvíli potřebu si představovat, že se jedná o omyl. A že expartner se jistě brzy připlazí po kolenou a vezme tuto svoji chybu zpět. Poté následuje zoufalství a sebeobviňování. A my máme potřebu hledat odpověď na otázku PROČ.

TIP: Zajímá vás, jak zvýšit pocit životní spokojenosti? A jak zlepšit své komunikační dovednosti? Přihlaste se na kurz Kouč a zapracujte na svém osobním rozvoji.

Poté přijde hněv

Ve druhé fázi vyrovnávání s rozchodem přichází na řadu hněv a agrese. Pro tento krok je typické, že si v hlavě sepisujeme seznam veškerých chyb, kterých se bývalý partner či partnerka dopustili a tyto donekonečna rozebíráme.

Touha rychle si najít někoho nového

Následuje období častých promiskuitních epizod i u jinak monogamně nastavených osob. Tyto krátkodobé románky budujeme zejména z toho důvodu, abychom posílili naše sebevědomí. Chceme si dokázat, že i přes bolestivý rozchod je o nás pořád zájem. Často však právě takové chování nebývá tím správným řešením. Následuje porozchodová deprese a smutek. A pocit, že všechno dobré už je nenávratně pryč.

Konečné smíření se

Závěrem přijmeme situaci takovou, jaká je. Prožitou zkušenost integrujeme do svého života. A pochopíme, že se nejedná o konec světa, ale naopak o začátek něčeho nového skvělého. Uvědomíme si, že všechno zlé může být i k něčemu dobré. Postupem času začneme hledat a nacházet to, co teď v životě skutečně chceme.

Obnovte svoji vnitřní sílu

Někomu může nějakou chvíli trvat těmito fázemi projít. Jiný se zase může v jedné fázi zaseknout. A někteří se dokonce mohou v jedné z fází zablokovat a po celý zbytek života se utápět v zoufalství a depresi.

Důležité však je naučit se prožitou zkušenost plně přijmout. Díky tomu se dokážete ze dna odrazit opět vzhůru. A vystoupat až úplně nahoru, kde si naplníte své cíle tak, jak je chcete ve svém životě žít.

Další články ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.