Angličtina na dovolené aneb Nebojte se využít svých jazykových dovedností

29.7.2011 | autor: Redakce PŽ

Angličtina na dovolené aneb Nebojte se využít svých jazykových dovednostíJe léto, čas dovolených, příležitost vycestovat k moři či jinam do zahraničí a uplatnit znalosti cizího jazyka. Při představě použití angličtiny nejen na kurzu, ale i v praxi, se mnohým lidem stáhne žaludek úzkostí a hlavou jim proletí myšlenka, že na té poslední hodině s "if" měli dávat větší pozor. Jak jste na tom vy? 

Pokud se s tímto problémem také potýkáte, pokusím se pro vás v tomto článku načrtnout dva možné scénáře užítí jazyka na dovolené a je na každém, který z nich bude komu vyhovovat.

V cizině se dá dorozumět i s málem, člověk nepotřebuje mít super znalosti z jazyka, aby se domluvil. I když samozřejmě čím víc ví, tím je konverzace zajímavější a příjemnější. Proto abychom něco ze svých vědomostí uplatnili, je rozhodující náš vlastní postoj.

Využití jazyka - první scénář


Jsem na dovolené a vyskytne se příležitost ke konverzaci v angličtině (či jiném cizím jazyce). Hlavou mi začnou běhat vzpomínky na stránky z učebnice a začnu se stresovat, že udělám chybu. Znejistím a raději nic neřeknu. Po chvíli budu samozřejmě nespokojen z promarněné příležitosti, ale protože si to sama před sebou raději nepřiznám, z nespokojenosti se stane permanentní blbá nálada.

Svou blbou náladou otrávím lidi kolem sebe. Ti se ode mě odtáhnou raději dál, protože koneckonců jsou taky na dovolené a chtějí si ji užít. Zůstanu sám a začnu se nudit. Abych zaplácl čas, který bych jinak trávil ve společnosti ostatních, začnu vymýšlet náhradní zábavu. Za chvíli se ukáže, že i když se "rádoby" bavím, tak to není ono (prostě náhrada je náhrada), a postupně si tak otrávím svou dovolenou, na kterou jsem se těšil.

Využití jazyka - druhý scénář


Co když ale změním postoj a začnu si to, co už umím (protože stavím na přísloví, že žádný učený z nebe nespadl), užívat, místo věčného stresu z toho, že si na něco hned nevzpomenu či nebudu rozumět? A rázem bude vše vypadat jinak.

Jsem na dovolené a vyskytne se příležitost ke konverzaci v angličtině (či jiném cizím jazyce). Znejistím, nicméně má zvědavost, jak na tom ve skutečnosti jsem, převládne, a začnu svým tempem mluvit anglicky. Zkusím pár otázek, něčemu třeba nebudu rozumět, tak se doptám nebo to vyplyne ze situace. Seznámím se s novými lidmi, získám informace o zajímavé restauraci nebo nové pláži, mimo jiné zjistím, že i ostatní mluví s chybami, a to mi pomůže získat sebedůvěru. Budu mít ze sebe dobrý pocit. To ke mně přitáhne víc lidí, kteří se se mnou budou cítit dobře. S více lidmi se dá podniknout více zábavy. No a kdo ví, kam na dovolenou pojedu příště díky novým možnostem.

Sami posuďte, který z těchto scénářů (eventuelně přidejte svůj originální) je vám víc sympatický. A nezapomeňte, že na začátku je to otázka postoje a vnitřního nastavení.

Hezkou dovolenou.
 

Jana Janáková (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.