Chcete dát v zaměstnání výpověď? Poradíme vám, jak na to

6.4.2018 | autor: Redakce PŽ

Nelíbí se vám vaše práce? Nebo jste dostali nabídku od konkurence, která se neodmítá? Pak byste měli svůj pracovní poměr ukončit. Jak na to?

Pracovní nabídky se vám jen hrnou, ale vy jste uvázáni u jednoho zaměstnavatele. Možná zvažujete tuto situaci změnit. Jak budete muset postupovat? V každém případě budete muset podat výpověď. Odborníci varují před pojmem výpověď dohodou, který v české legislativě v tomto doslovném znění nemá své místo. Výpověď je možné podat buď formou jednostranného rozhodnutí či dohodou, ale oboustrannou!

Dohoda, nebo výpověď?

Jsou dva způsoby, jak můžete svůj pracovní poměr ukončit. Na výběr máte dohodu, nebo výpověď z pracovního poměru. Jaký je mezi nimi rozdíl? V rámci dohody, jak již název napovídá, se obě strany, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel na ukončení pracovního poměru zaměstnance jednoduše dohodnou, a to jak na termínu ukončení pracovního poměru, tak na případné výši odstupného. Výpověď je na rozdíl od dohody jednostranným rozhodnutím. Proběhnout by měla písemnou formou s prokazatelným doručením. Výpověď ústní není platná. V samotném textu výpovědi by mělo stát, kdo ji podává, komu a kdy, důvod uvádět nemusíte.

Výpovědní lhůta

Co se výpovědní lhůty týče, ta obyčejně bývá v délce dvou měsíců, pokud tedy ve své pracovní smlouvě nemáte uvedenou lhůtu jinou. S výjimkou onemocění byste tuto lhůtu měli dodržet. Ve výpovědní lhůtě stále máte možnost svou výpověď takzvaně vzít zpět, zaměstnavatel s tím ale bude muset souhlasit. Pak výpověď můžete zrušit dohodou. Pokud byste naopak zaměstnání rádi ukončili ještě dříve než po uplynutí výpovědní lhůty, opět s tím musí souhlasit zaměstnavatel. V případě, že tak učiníte, vám mohou hrozit sankce. Jsou pouze dvě okolnosti, za kterých můžete pracovní poměr rozvázat okamžitě. Z vážných lékařských důvodů a tehdy, když zaměstnavatel neposkytuje mzdu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.