Chcete se stát zapsaným mediátorem? Zjistěte, co musíte splňovat

24.9.2022 | autor: Redakce PŽ

Chcete se stát zapsaným mediátorem? Zjistěte, co musíte splňovat

Kdo je zapsaný mediátor

Pojem zapsaný mediátor definuje zákon o mediaci. Tímto slovním spojením se přitom označuje mediátor, který složil zkoušku zapsaného mediátora před komisí na Ministerstvu spravedlnosti (případně u České advokátní komory), a který je zapsán v seznamu zapsaných mediátorů. 

Zapsaný mediátor má poté povinnost vykonávat svou činnost dle zákona o mediaci. V tomto zákoně přitom najdete i sankce, které je možné zapsaným mediátorům udělit, pokud u nich dojde k porušení těchto povinností. 

Co musí splňovat zapsaný mediátor

Zákon o mediaci dále specifikuje, co všechno je třeba splnit, abyste se mohli stát zapsaným mediátorem. Pojďme se na to podívat podrobněji.

 

Předně je třeba, aby se jednalo o fyzickou osobu, která je bezúhonná a způsobilá k právním úkonům. Dále je nutné, aby tato osoba měla vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo v navazujícím magisterském studiu v ČR. Případně lze uznat také obdobné vzdělání v zahraničí, pokud mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána, uznání takového vzdělání stanoví, a nebo které bylo toto vzdělání uznáno podle jiného právního předpisu.

Aby se člověk mohl stát zapsaným mediátorem, musí také složit zkoušku. A na závěr nesmí být v posledních 5 letech před podáním žádosti vyškrtnut ze seznamu zapsaných mediátorů podle postupu, který je uveden § 22 odst. 4 zákona o mediaci.

Ne každý mediátor je zapsaný mediátor

Výše jsme uvedli, co je třeba splnit pro to, aby se z vás mohl stát zapsaný mediátor. Mediaci lze však provádět i na živnost bez toho, aniž byste museli disponovat vysokoškolským vzděláním. V takovém případě vám bude stačit získat živnostenské oprávnění pro volnou živnost, což je z hlediska administrativy otázkou chvilky. 

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.