Co je mediační dohoda a kdo je odpovědný za její obsah

15.6.2022 | autor: Redakce PŽ

Pokud strany konfliktu v průběhu mediace dojdou k nějakému řešení, přistupuje se k sepsání takzvané mediační dohody. Kde se tato mediační dohoda uzavírá a kdo odpovídá za její obsah?

Odpovědnost nesou strany konfliktu

Nikdo jiný neví lépe, co přesně je pro klienty důležité, než oni sami. Přesně z toho důvodu jsou za znění mediační dohody vždy odpovědné právě strany konfliktu. Mediátorův úkol spočívá pouze v tom, aby své klienty úspěšné provedl procesem mediace

 

Po skončení mediace by měli klienti vědět, co potřebují oni sami a co potřebuje druhá strana konfliktu. A také by měli mít jasno v tom, jaké jsou jejich možnosti. 

Jak lze uzavřít mediační dohodu

Jak vyplývá z výše uvedeného, mediační dohodu vypracovávají strany konfliktu. Její znění tak v podstatě diktují mediátorovi v závislosti na tom, k čemu se v průběhu mediace dopracovaly. 

 

Mediační dohodu je možné uzavřít několika způsoby. Uzavřít ji můžete například na nějakou konkrétní věc. Může se jednat třeba o zaplacení faktur, kterých se spor týkal.

 

Kromě toho lze mediační dohodu uzavřít na neurčito. To znamená třeba v případech, kdy řešíte, že dítě bude letní prázdniny střídavě trávit u matky a otce. 

 

A mediační dohodu lze uzavřít také na dobu určitou. V takovém případě je třeba specifikovat veškeré detaily ohledně data. Může se jednat například o to, že dítě bude každý víkend trávit u otce. Začátkem letních prázdnin bude mít dítě speciální režim a 25. srpna se strany sporu domluví na dalším postupu na nadcházející rok. 

Kde se mediační dohoda uzavírá

Mediační dohodu rozhodně není třeba výslovně uzavřít v kanceláři mediátora. Mediační dohodu si proto můžete bez problémů vzít s sebou na konzultaci třeba za svým advokátem, finančním poradcem nebo jiným odborníkem. Tento postup se přitom obecně doporučuje zejména u majetkových sporů. 

 

Více článků z oblasti mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.