Co je mediační dohoda a kdo ji musí vypracovat?

13.5.2020 | autor: Redakce PŽ

Při mediaci se lze setkat s různými dokumenty. V tomto článku se podrobněji zaměříme na mediační dohodu. O co se jedná, kdo je za její obsah odpovědný a kdo mediační dohodu vypracovává?

Kdy mediační dohoda vzniká?

Mediační dohoda se vypracovává v případě, žev průběhu mediace strany konfliktu dojdou k nějaké dohodě nebo řešení. To totiž v praxi není samozřejmostí. Existují například případy tříhodinového jednání, v průběhu kterého se strany na ničem konkrétním nedomluví a sezení je potřeba zopakovat.

Kdo za její obsah odpovídá?

Za obsah mediační dohody jsou odpovědné výhradně strany konfliktu. Pouze klienti totiž vědí, co přesně je pro jejich život důležité a v čem spočívají jejich priority. Mediátor je proto odpovědný pouze za to, že své klienty provede procesem mediace.

Kdo mediační dohodu zpracovává?

Mediační dohodu si musí vypracovat strany konfliktu samy. Její znění mohou diktovat mediátorovi, vypracovává se však vždy za přítomnosti všech zúčastněných stran konfliktu. Pokud by mediátor mediační dohodu vypracoval sám a od stran si ji nechal pouze podepsat, nebylo by to správné.

Mediační dohodu lze přitom uzavřít různě. Může se týkat třeba jedné konkrétní věci, být uzavřena na určitou dobu nebo i na dobu neurčitou. Vše závisí na povaze sporu a jeho konkrétním řešení.

Kde lze mediační dohodu uzavřít?

Strany konfliktu nemusejí mediační dohodu nutně uzavřít v kanceláři mediátora. Jejím cílem je, aby byla stabilní, ale mediační jednání někdy mohou mít příliš rychlý spád. Klienti si při podepisování mediační dohody musí být jistí, že s jejím zněním opravdu souhlasí a že se jedná o nejlepší možné řešení.

Mediační dohodu proto nemusí podepsat u mediátora, ale mohou si ji vzít s sebou například k advokátovi či daňovému poradci. Nebo komukoliv jinému, komu důvěřují a chtějí znát jeho názor.

Více informací z oblasti mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.