Co je motivace a proč je pro děti tak důležitá

18.8.2021 | autor: Redakce PŽ

Co je motivace a proč je pro děti tak důležitá

Motivace je velmi často skloňovaným slovem. Důležitá je přitom jak pro dospělé, tak i pro děti. Víte, co všechno se pod tímto označením skrývá?

Motivace je náš motor

Je to právě motivace, která nás žene k lepším výsledkům a výkonům. Z toho důvodu bychom ji mohli přirovnat k takovému pomyslnému motoru. Čím silnější přitom motivace je, tím větším množstvím energie nás dokáže nabít. 

Motivace zároveň velmi úzce souvisí s potřebami. Pokud totiž něco potřebujeme, máme zpravidla dostatek síly a schopností toho dosáhnout. Pokud ale žádnou potřebu nemáme, motivace se jen tak neobjeví. 

 

TIP: Schází vašim dětem motivace k učení? Nechte si poradit od odborníků.

Vnější motivace

Jak napovídá samotné označení, vnější motivace pochází z vnějšího prostředí. To znamená od někoho jiného, než jsme my samotní. U dětí přitom vnější motivace úzce souvisí s výchovou. 

U malých ratolestí můžete vnější motivaci uplatňovat v podobě odměn a pochval, ale i hrozeb, trestů a zákazů. Děti následně dané činnosti provádí pro to, co je čeká, nikoliv z vlastního přesvědčení. 

Vnitřní motivace

Tato motivace vychází z nás samotných. V takovém případě dané věci děláme pro sebe a nikdo nám to nemůže jen tak vzít.

Stejně tak to platí i v případě učení. Pokud děti vidí smysl v tom, co se učí, budou k učení přistupovat s radostí. A mnohdy i samy od sebe. Vaším cílem je v nich zkrátka a jednoduše probudit jejich vlastní touhu po poznání. 

Více užitečných článků ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.  Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.