Crossfit. Všestranná vytrvalost!

14.6.2018 | autor: Redakce PŽ

Crossfit. Všestranná vytrvalost!

Crossfit a všestranná vytrvalost. Možná jste už slyšeli opravdu hodně o tomhle sportu, ale stále nechápete proč jsou Crossfit atleti tak fit. Zkusíme vám to vysvětlit v pár následujících řádcích.

Základní  premisa je, že pokud jste běžec, potřebujete hodně běhat. Nechme stranou například atlety, kteří musejí navíc vzpírat. Pokud jste vytrvalostní běžec, tak musíte běhat, běhat a zase běhat, ale chybí vám síla vrchní poloviny těla a pravděpodobně i těžkotonážní síla spodní poloviny těla. Pokud šplháte, nepotřebujete mít silné nohy. Pokud vzpíráte, tak je vám k ničemu že uběhnete půlmaratón a vy ho pravděpodobně stejně neuběhnete. Proč taky? Jste prostě zaměřeni na svůj sport a nic jiného vás nezajímá. Pokud z toho nemáte svalové dysbalance, tak je to vlastně v pořádku. 

Jenže v Crossfitu, alespoň v tom soutěžním to takto nejde. Potřebujete totiž obrovskou sílu, ale i obrovskou vytrvalost a do toho vás nesmí zaskočit třeba chůze po rukou či trojskoky přes švihadlo.

Potřebujete sílu, vytrvalost, šikovnost a dobrou koordinaci, gymnastické skilly a mnoho dalšího.

V Crossfitu, jde totiž o všestrannost. Klasický Crossfit je hlavně kombinací vzpírání (trhy, nadhozy) s gymnastickými cviky na kruzích a vytrvalostí často v podobně veslování, skákání přes švihadlo, či plavání. Jenže to není tak lehké. Abyste se zlepšovali ve vzpírání a zvedali více a více, nejjednodušší cesta kterou si vy ale nemůžete zvolit, je příbírat. Což je jako magnet na sílu. Jenže pokud moc přiberete, tak se zhoršíte v běhu či plavání. Pokud budete moc běhat, budete slabší a pokud budete trávit moc času soustředěním se na speciality jako je horolezecká stěna (kterou jednou na Crossfit games také zařadili) tak zase nebudete mít dostatek tréninkového objemu.

Pokud vyhrajete nejprestižnější Crossfit Games, můžete se pyšnit titulem "The FittestMan/Woman on Earth" a možná je to z určitého úhlu pravda. Protože, kde jinde je atlet schopen sprintovat, vzpírat, plavat, běhat, veslovat, skákat přes švihadlo, umět chodit po rukou, dělat kliky ve stojce, či zvládat stovky shybů a to ještě skvěle? V moc sportech opravdu ne.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.