Dbejte při práci na bezpečnost. Na co je třeba si dát pozor?

4.4.2018 | autor: Redakce PŽ

Pracovní úrazy se vyskytují takřka v každém zaměstnání. Nejvíce postižení jsou zaměstnanci v průmyslových odvětvích, stavebnictví či na pozicích, kde lidé pracují s elektřinou. Pokud chcete minimalizovat riziko zranění, které si způsobíte vlastní vinou, je třeba znát pravidla a zásady bezpečné práce. Zaměstnavatel by vás v tomto ohledu měl řádně proškolit.

Základní zásady

Mezi obecné povinnosti, které jako zaměstnanci musíte bez ohledu na situaci dodržovat, patří dle právních norem plnění úkolů a úkonů dle pokynů nadřízených. Je nutné se řídit dle firemních předpisů i obecně platných zákonů a nařízení.

Každý zaměstnavatel je povinen vám zajistit k výkonu práce bezpečné pracovní prostředí a pomůcky. Pakliže tomu tak není a máte pocit, že vám hrozí nějaké riziko, máte nárok práci, jež je vám zadaná zaměstnavatelem, odmítnout, přičemž zde není možné z hlediska nadřízeného vás pokárat za nesplnění povinnosti.

Jako zaměstnanci se musíte zúčastnit každého školení, které vám nadřízený či přímo zaměstnavatel nařídí. Zároveň je možné tyto nabyté znalosti přezkoumávat.

Samozřejmostí je pak z vaší strany dodržování správných pracovních postupů a používání určených pracovních pomůcek. Pakliže to nesplníte, je možné ukončit ze strany zaměstnavatele pracovní smlouvu, případně na vás při poranění přejde povinnost hrazení nákladů.

V Česku bylo dříve u mnoha zaměstnání zvykem dát si nějaké to pivo během práce. Na to si ale dnes už rozhodně dejte pozor, požívání jakýchkoliv alkoholických nápojů a dalších návykových látek je v rozporu s právními předpisy.

V neposlední řadě jste v rámci bezpečnosti práce povinni hlásit zaměstnavateli či nadřízenému každé nedostatky a závady, které se na vašem pracovišti, případně materiálech a pracovních pomůckách objeví.

Zajištění školení

Pro zaměstnavatele je praktické vědět, kde se dá objednat školení ohledně zásad bezpečné práce. Kurzy je možné objednat na www.bepor.eu. Kromě BOZP se dá uskutečnit třeba také školení požární ochrany a školení řidičů.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.