Dostali jste se do konfliktu? Naučte se jej efektivně řešit

16.6.2021 | autor: Redakce PŽ

S nějakým konfliktem se pravděpodobně setkal každý z vás. Jsou totiž běžnou součástí našeho života. Víte ale, jak je efektivně řešit?

Konflikty k životu patří

Konfliktní situace neodmyslitelně patří k našemu životu. Sem tam se s nimi setkáme a je proto fajn vědět, jak je v takovém případě efektivně řešit. Výhodou konfliktů je, že se jedná o skvělou příležitost, jak něco změnit, začít dělat nějaké věci jinak, nebo třeba přenastavit fungování nějakého vztahu.

Řešení existuje vždy více

Čím se můžeme uklidňovat, je skutečnost, že zpravidla existuje více způsobů, jak je možné konflikty řešit a jak k nim přistupovat. Můžeme například dělat, že konflikt neexistuje nebo se v něm snažit za každou cenu prosadit svou. Další možností je přizpůsobit se situaci nebo využít konflikt jako odrazový můstek k něčemu dalšímu. 

Proč se lidé do konfliktů dostávají

Do konfliktu se lidé dostanou v případě, kdy se střetnou jejich představy, očekávání a názory. Pravděpodobně každý zná rčení, že nejlepší obranou je útok. A pokud ani ten nevyjde, přichází na řadu útěk. 

 

Pravdou ovšem zůstává, že tyto dvě základní taktiky doplňuje vyjednávání. To však bývá mnohdy opomíjeno. Vyžaduje totiž velké úsilí a někdy na něj lidem zkrátka a jednoduše nezbývá energie.

Na co se zaměřit při řešení konfliktů

Při řešení konfliktu je třeba myslet na to, že jeho hybatelem jsou vždy lidé, kterých se to týká. Zkuste proto konflikt brát jako prostor pro hledání společné řeči a řešení. 

 

Pokud jste se v konfliktní situaci ocitli, můžete se obrátit na mediátora. Ten bude sledovat příležitosti pro změnu komunikace a bude s konfliktem pracovat tak, aby jej zúčastněné strany vždy viděly z více různých úhlů pohledu. 


Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.