Fotovoltaické elektrárny zaznamenaly v roce 2020 raketový nárůst

27.7.2021 | autor: Redakce PŽ

Fotovoltaické elektrárny zaznamenaly v roce 2020 raketový nárůst

Fotovoltaické elektrárny si v minulém roce nechalo nainstalovat mnohem více lidí než v roce 2019. A odrazilo se to do celkové produkce solární elektřiny.

Dotace na fotovoltaiku pomáhají rozvíjet trh se solární energií. To je ostatně vidět na číslech, která ukazují, že oproti loňskému roku je v Česku skoro dvakrát více fotovoltaických elektráren.

Pandemie urychlila růst

Ani pandemie koronaviru růst nezastavila. V minulém roce totiž přibylo téměř dvakrát více fotovoltaických elektráren než v roce předchozím. Dá se předpokládat, že velkou měrou tomu pomohly především dotace na fotovoltaické elektrárny. Experti se navíc shodují, že i samotná pandemie koronaviru paradoxně urychlila růst tohoto trhu.

Kvůli lockdownům a práci z domova totiž měli lidé více času na to vyřešit svoje solární projekty, které mnohdy odkládali i několik měsíců nebo dokonce let. To je zajímavé zjištění, protože se očekávalo, že pandemie bude mít opačný efekt. Jak se ale později ukázalo, covid solární trh rozhodně negativně neovlivnil. Právě naopak na něj měl velice pozitivní vliv.

Zájem byl i u rodinných domů

Pojďme se tedy podívat na čísla. Za rok 2020 bylo v České republice nainstalováno téměř 6 300 solárních elektráren. Jejich celkový výkon přitom činí 51,4 MW. V roce 2019 byl celkový výkon o 26,3 MW nižší. Na takto výrazné změně se podepsaly především komerční instalace na střechách podniků a továren. Výrazně vyšší byla i vyplacená částka za dotace na fotovoltaiku. Zatímco v roce 2019 bylo vyplaceno pouhých 45 milionů korun, v roce 2020 vzrostla tato částka na 310 milionů korun.

Kromě nových solárních panelů na komerčních nemovitostech ale výrazně přibylo i fotovoltaických panelů na střechách rodinných domů. Dotační program Nová zelená úsporám fotovoltaika totiž v roce 2020 schválil hned 4 846 žádostí s celkovým výkonem 22,6 MW. O rok dříve byla tato hodnota 12 MW.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.