Jak fotit psy jako profesionál?

14.7.2021 | autor: Redakce PŽ

Jak fotit psy jako profesionál?

Máte doma psa? Pak je jistě velmi často před objektivem vašeho fotoaparátu. Ruku na srdce, odpovídá vždy výsledek vašim představám? Stačí si osvojit pár základních triků a výsledky se dostaví. Následující řádky vám poradí, jak to udělat, aby váš čtyřnohý miláček vypadal na fotkách úžasně.

V počtu domácích mazlíčků patří Češi k přeborníkům. Téměř tři čtvrtiny Čechů nějaké zvíře mají a většinou je to pes. Není tedy divu, že psi patří mezi hlavní modely fotek. Psy fotíme v pohybu, s dětmi, na dovolené i když odpočívají. Kromě toho mohou začínajícím fotografům posloužit i jako cvičný model.

Portréty psů

Když se chystáte na focení psů, měli byste postupovat podobně jako při focení lidí. Portrét foťte zblízka, ideálně na dosah ruky, lepší fotky vzniknou při orientaci na šířku, protože do záběru dostanete i pozadí. Když zrovna nechcete fotit psa v pohybu, počkejte na chvíli, kdy je trošku unavený, jinak ho jen velmi těžko přimějete zůstat v klidu. Vezměte ho na delší procházku nebo mu chvíli házejte míček. Tedy pokud nemáte doma vycvičeného kamaráda, který vás poslechne na slovo.

Focení se psy trochu připomíná focení s dětmi. Objektiv potřebujete dostat do úrovně očí, abyste zachytili tu správnou perspektivu. To znamená, že se musíte dostat níž, takže si budete muset kleknout a někdy i lehnout, ale co byste pro dobrý záběr neudělali, že.

Pokud je to možné,foťte venku, za jasného dne, abyste nemuseli používat blesk. I když toto pravidlo není dogma, protože i s bleskem se dají vytvořit fotky plné radostné atmosféry.

Focení psů v pohybu

Focení pohybu není jednoduché a chce to trochu cviku a šikovnosti. Potřebovat budete i jistou dávku zkušeností.  Určitě nebude od věci nastudovat si, jak fotit objekty a lidi v pohybu, třeba při sportu. Potíž s pohybem je v tom, že s automatickým nastavením si nevystačíte, protože by fotky byly rozmazané.

Je potřeba nastavit manuálně kratší expoziční čas, díky kterému pohybující se objekt „zamrzne“,takže obraz zůstane ostrý. Jestli je pro vás toto nepředstavitelný výkon, nastavte na fotoaparátu dynamický režim (většinou označovaný jako sport) a sekvenční focení (foťák fotí na jedno zmáčknutí spouště v rychlém sledu několik fotografií). Je téměř jisté, že alespoň jeden snímek vyjde dobře

Jak zvolit správný úhel

O focení ve výšce očí už jsme psali výše, ale pravidel pro focení zvířat je víc. Když fotíte psa, snažte se vždy zabírat nejen hlavu, ale i tělo, ať vypadá fotka co nejpřirozeněji. Dobře působí, pokud je pes otočený směrem k fotoaparátu, nikdy ho nefoťte zezadu, když od vás utíká. Taková fotka by byla bez emocí a atmosféry.

Rozhodně nezapomeňte vzít s sebou na focení pamlsky, kterými budete svého modela odměňovat. Uvidíte, že s nimi to půjde mnohem snáz. Hodit by se vám mohla i láhev s vodou a miska, aby měl pes vždy dostatek tekutin. Vzít s sebou můžete také oblíbenou hračku.

Se zvířecími modely je to horší než s těmi lidskými. Lidem totiž řeknete, co mají dělat, jak pózovat, kam se podívat nebo otočit. To s necvičeným pejskem zkrátka nezvládnete. Obrňte se proto trpělivostí a vyhraďte si na focení dost času. Jedině tak budete nakonec mít k dispozici krásné fotky, které můžete s klidem vystavit doma nad krb nebo rovnou postnout na sociální sítě.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.